Wschodni Kongres Gospodarczy 2016: Da się nauczyć studentów przedsiębiorczości?

Nad tym, czy na wyższych uczelniach w Polsce powinno uczyć się przedsiębiorczości, zastanawiali się uczestniczy Wschodniego Kongresu Gospodarczego.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wschodni Kongres Gospodarczy 2016: Da się nauczyć studentów przedsiębiorczości?

PODZIEL SIĘ


Autor: Bartosz Dyląg

22 wrz 2016 16:55


Lech Pilecki, prezes honorowy Podlaskiego Klubu Biznesu, Konsul Honorowy Mołdawii w Białymstoku zwraca uwagę, że na wszystkich uczelniach w Polsce powinien być nauczany biznes i jego innowacje. W jego opinii plan Gowina, by za 3-4 lata polska gospodarka przestać być imitacyjna, a stać się dużo bardziej innowacyjna, jest nierealny.

- System, biurokracja nie pozwala Politechnice wdrażać innowacji – podkreśla.

Marek Dietl, ekspert, członek zarządu Instytutu Sobieskiego, doradca prezydenta RP podkreśla, że jako wykładowca jest przekonany, że nie należy uczyć studentów przedsiębiorczości, bo tego się nie da nauczyć.

Czytaj też: Nowy kierunek lekarski w Opolu. Ministerstwo wyłoży 32 mln zł

- Częściowo można pewnych technik menadżerskich nauczyć, albo ktoś ma talent menadżerski, albo nie. Umiejętność bycia przedsiębiorcom jest arystokratyczny, to bardzo rzadkie - podkreśla Dietl.

Dietl dodaje, że naukowcy i biznes mają dwa różne podejścia do rzeczywistości, dlatego ta współpraca nie układa się łatwo.

Podobnie uważa Lech Dzienis, rektor Politechniki Białostockiej. - Nie jest to możliwe do nauczenia się. Można się tego jedynie wyuczyć - twierdzi rektor Dzienis.

Henryk Owsiejew, przewodniczący rady nadzorczej firmy Malow proponuje, by uczelnie nie powinny zaproponować wybranym firmom audytu. Prześwietlić ich działalność i zaproponować pewne zmiany.

Henryk Owsiejew krytykuje plany likwidacji Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych. Jego zdaniem nie powinny być likwidowane, a szkoły te powinny kształcić fachowców w zawodach mechanicznych, elektrycznych itp.

Tekst powstał na podstawie panelu "Reforma nauki, pobudzania innowacji, odzew biznesu. Oczekiwania Polski Wschodniej", który odbył się w ramach Wschodniego Kongresu Gospodarczego 2016 w Białymstoku.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

IMHO 2016-09-23 06:33:19

Fakt, że po studiach chcą emigrować jest przejawem przedsiębiorczości. Relacja zarobków do cen w Polsce to tragedia.