Wolą iść do pracy niż na studia

0 0
Wolą iść do pracy niż na studia

Liczba kandydatów na studia wyższe będzie w Małopolsce z roku na rok coraz mniejsza - wynika z badania wykonanego na zlecenie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie. W najbliższych latach najtrudniej będzie dostać się na kierunki rolnicze i studia medyczne.

Jak wynika z "Badania tendencji i kierunków zmian na rynku usług szkolnictwa wyższego w województwie małopolskim", z czasem najpopularniejsze będą kierunki związane z usługami oraz nauki techniczne.

"Za trzy lata, podobnie jak teraz, najtrudniej będzie dostać się na kierunki rolnicze, takie jak weterynaria, ogrodnictwo, zootechnika, studia medyczne oraz związane z usługami" - poinformowała w środę rzecznik WUP w Krakowie Katarzyna Nyklewicz.

Zaznaczyła, że pierwsza pozycja kierunków rolniczych może dziwić, ale wynika to z jednej strony z dużego zainteresowania kandydatów, a z drugiej - stosunkowo niedużej liczby miejsc przygotowanych przez uczelnie na tych kierunkach.

Obecnie najwięcej osób w Małopolsce kształci się na kierunkach zaliczanych do grupy "Nauki społeczne, gospodarka i prawo"; są to m.in. ekonomia, politologia, socjologia, psychologia, dziennikarstwo, administracja, zarządzanie i prawo.

Ale, jak wynika z badania, liczba studentów na tych kierunkach będzie w najbliższych latach malała, a najpopularniejsze staną się nauki techniczne. Będzie również rosła liczba osób na kierunkach związanych z usługami, takich jak turystyka i rekreacja, inżynieria środowiska, transport, a także kosmetologia i bezpieczeństwo wewnętrzne.

Studia z grupy "Nauki społeczne, gospodarka i prawo" stracą również na popularności mierzonej liczbą kandydatów przypadającą na jedno miejsce.

Z przygotowanej przez WUP prognozy wynika, że grono uczniów szkół średnich, którzy otrzymają w Małopolsce świadectwo maturalne, zmniejszy się w roku szkolnym 2015/2016 o 37 proc. w porównaniu z rokiem 2004/2005.

Przyczyną malejącej liczby kandydatów na studia są przede wszystkim niekorzystne zmiany demograficzne, które zachodzą w Polsce.

Grono osób, które mogłyby rozpocząć edukację akademicką, maleje również z dwóch innych powodów: coraz więcej uczniów kończących szkołę średnią rezygnuje z przystąpienia do egzaminu maturalnego, zmniejsza się też liczba osób, które zdają ten egzamin. W roku szkolnym 2005/2006 ogółem w Małopolsce zaliczyło ją 90 proc. z tych, którzy do niej przystąpili, a w roku 2011/2012 - 82 proc.

Ze zdawania matury rezygnowali głównie uczniowie techników oraz liceów profilowanych. Oni też zdecydowanie częściej mieli problem z uzyskaniem na nim wymaganej liczby punktów; w przypadku liceów ogólnokształcących zarówno liczba uczniów przystępujących do matury, jak i jej zdawalność malała nieznacznie.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.