Wielka Brytania, studia: Brexit odbije się na studentach. Koszty studiów w Anglii w górę

Brexit może zastopować wyjazdy na uczelnie. Przede wszystkim przez koszty studiów, ale także przez odcięcie studentów unijnych od brytyjskiego systemu kredytowego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wielka Brytania, studia: Brexit odbije się na studentach. Koszty studiów w Anglii w górę

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

28 cze 2016 7:43


Polacy studiujący w W. Brytanii płacą obecnie 9 tys. funtów czesnego (47,7 tys. zł). Tyle samo, co Brytyjczycy. Brexit może to zmienić, bo Polacy będą jak studenci zagraniczni. Ci wykładają rocznie 12 tys. funtów (63 tys. zł) – pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

"Brexit może zastopować wyjazdy na uczelnie nie tylko z powodu stawek, lecz także odcięcia od brytyjskiego systemu kredytowego skierowanego nie tylko do studentów ze Zjednoczonego Królestwa, ale także z Unii Europejskiej" - alarmuje dziennik.

"Pożyczki oferowane przez rząd są oprocentowane na wysokość inflacji, a spłaca się je dopiero po zakończeniu studiów jako procent wynagrodzenia" - wyjaśnia.

Czytaj też: Brexit: Referendum do powtórki?

"Wraz z ucięciem funduszy płynących z UE zmniejszy się lub zupełnie zniknie wiele grantów i dotacji naukowych" - powiedział gazecie Cezary Łastowski studiujący na Uniwersytecie w Cardiff.

Zmiany bardzo niepokoją brytyjskie uczelnie, które w większości "żyją ze studentów przyjeżdżających innych państw unijnych". Władze London School of Economics (LSE) zapowiedziały w komunikacie rozesłanym internetowo do studentów, że w przyszłym roku opłaty dla studentów z UE nie ulegną zmianie. Czy inne uczelnie pójdą śladem tej renomowanej szkoły wyższej?

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.