Więcej pieniędzy na szkolenia i stypendia dla niepełnosprawnych sportowców

Ministerstwo Sportu i Turystyki przeznaczy w 2018 r. więcej pieniędzy na wyczynowy sport osób z niepełnosprawnościami.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Więcej pieniędzy na szkolenia i stypendia dla niepełnosprawnych sportowców

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

15 lis 2017 7:17


• W 2018 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki planuje przeznaczyć ponad 29 mln zł na wyczynowy sport osób z niepełnosprawnościami.

• Środki mają być przeznaczone m.in. na szkolenia, nagrody i stypendia dla sportowców.

• Dla porównania w 2017 r. na ten cel przekazano 25 mln 158 tys. zł, w 2015 r o 40 proc. mniej - 20 mln 949 tys.

W 2018 r. MS na wyczynowy sport osób z niepełnosprawnościami ma przeznaczyć 29 mln 115 tys. zł. Środki mają być wydane np. na nagrody, stypendia i inne świadczenia (m.in. szkolenia) dla sportowców z niepełnosprawnościami. Dla porównania w 2017 r. na ten cel przekazano 25 mln 158 tys. zł, w 2015 r o 40 proc. mniej - 20 mln 949 tys. W pierwszym półroczu ze stypendiów skorzystało 248 sportowców.

Rzeczniczka polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Paulina Malinowska-Kowalczyk podkreśliła, że profesjonalny sport osób z niepełnosprawnościami jest w Polsce na wysokim poziomie. "Podczas igrzysk w Rio de Janeiro przywieźliśmy 39 medali, w tym 9 złotych. To świetny wynik, plasujemy się w pierwszej dziesiątce pod względem zdobytych medali, wśród ponad 150 krajów, które wystąpiły na igrzyskach" - przypomniała.

Zwróciła uwagę, że sukcesy sportowców na igrzyskach przekładają się na postrzeganie zawodów z udziałem osób niepełnosprawnych. "Zmiana tego wizerunku nastąpiła najbardziej w ostatnich 10 latach. W 2016 r. mieliśmy pierwszą transmisję igrzysk paraolimpijskich na antenie TVP. Jednak sport osób z niepełnosprawnościami wymaga większej promocji, by zgłaszali się nowi ludzie, to szalenie istotne" - powiedziała.

Czytaj też: Mężczyźni rządzą w klubach sportowych. Bardzo mało trenerek

Rzeczniczka zaznaczyła, że osoby, które występują m.in. na paraolimpiadzie to profesjonaliści, którzy długo przygotowują się do zawodów. "Nam się zdarzają jeszcze takie przypadki, że ktoś przychodzi i chciałby pojechać na igrzyska. Oczywiście może to zrobić, ale musi włożyć w to mnóstwo wysiłku. Musi zdobyć punkty w zawodach, mistrzostwach świata, Europy, zawodach rangi pucharu świata, które zapewnią mu kwalifikację na igrzyska. To nie jest tak, że jak ktoś straci nogę, to za trzy miesiące może pojechać na igrzyska. Jeżeli chce się zdobywać medale, to trzeba się całkowicie poświęcić swojej dyscyplinie, podobnie jak inni zawodowi sportowcy" - oświadczyła.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.