WF w klasach I-III: Nauczyciele potrzebują szkoleń

0 0
WF w klasach I-III: Nauczyciele potrzebują szkoleń
(Fot.: Flickr, Navy Hale Keiki School, CC2.0)

• Ministrowie edukacji i sportu Anna Zalewska i Witold Bańka uważają, że nauczyciele wczesnoszkolni potrzebują szkoleń na temat zajęć wychowania fizycznego, z kolei nauczyciele WF potrzebują szkoleń na temat pracy z tak małymi dziećmi.
• Ze względu na niż demograficzny nauczyciele klas I-III to w tej chwili najbardziej zagrożona utratą pracy grupa nauczycieli.

Temat zajęć wychowania fizycznego w klasach I-III był jednym z tematów debaty ministrów edukacji i sportu z nauczycielami WF i trenerami, która odbyła się w środę w Centralnym Ośrodku Sportu w Warszawie. Jak zaznaczył Bańka była to pierwsza taka debata na temat na ten temat. Podczas niej dyskutowano także na temat koncepcji powrotu do Szkolnych Klubów Sportowych oraz powstania "Narodowej Bazy Talentów".

- To dzisiejsze spotkanie wpisuje się w ogólnopolską debatę społeczną na temat zmiany systemu edukacji, zmiany podstaw programowych. Dlatego rozmawialiśmy na temat podstawy programowej na najwcześniejszym etapie, czyli w klasach I-III szkoły podstawowej - zaznaczyła minister edukacji.

- Zbierzemy od praktyków informacje i zmienimy podstawę - zaznaczyła Zalewska. Obecnie obowiązujące zapisy podstawy programowej, jeśli chodzi o nauczanie wychowania fizycznego w klasach najmłodszych oceniła, jako nieodpowiednie wobec współczesnych potrzeb i oczekiwań.

Podkreśliła, że wychowanie fizyczne na tym etapie trzeba traktować równie poważnie jak naukę czytania, pisania, czy matematyki, gdyż tylko w ten sposób traktuje się poważnie małego człowieka i jego potrzeby. Przypomniała, że to czas, gdy dziecko potrzebuje dużo ruchu, trzeba im pozwolić hałasować i krzyczeć. Zalewska zwróciła też uwagę, że to ten czas, gdy kształtuje się u dzieci nawyk aktywności fizycznej.

Na niektóre ćwiczenia IV klasa to za późno

Zgodnie z przepisami zajęcia z zakresu wychowania fizycznego w klasach I-III szkół podstawowych może prowadzić zarówno nauczyciel prowadzący edukację wczesnoszkolną (łączącą z sobą edukację polonistyczną, matematyczną, przyrodniczą, plastyczną itd.), jak i nauczyciel wychowania fizycznego. Z danych MEN zebranych za pomocą Systemu Informacji Oświatowej wynika, że w ostatnich latach tylko miedzy 8 a 10 proc. zajęć wychowania fizycznego w klasach I-III prowadzona jest przez nauczycieli WF.

Nauczycielka WF ze Szkoły Podstawowej nr 29 w Warszawie Bożena Stankiewicz oceniła, że przekazywanie prowadzenia zajęć wychowania fizycznego nauczycielom tego przedmiotu dopiero od IV klasy to zbyt późno. Jak mówiła, dużo trudniej uczy się wtedy dzieci pewnych ćwiczeń, np. przewrotów. Zaznaczyła przy tym, że rozumie nauczycielki wczesnoszkolne, które nie chcą przekazywać prowadzenia tych zajęć, gdyż są to cztery godziny w tygodniu, które stracą z pensum. Z kolei trener Oskar Osa mówił o tym, że z tak małymi dziećmi pracuje się zupełnie inaczej niż ze starszymi i trzeba się tego nauczyć.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.