WEI: Ukończenie uczelni powinno dać uprawnienia do wykonywania zawodu

• Ukończenie szkoły zawodowej, technikum czy uczelni powinno kończyć się uzyskaniem licencji pozwalającej wykonywać wyuczony zawód - uważa Warsaw Enterprise Institute (WEI).
• Postuluje przeniesienie procesu uzyskiwania uprawnień zawodowych z samorządów i organizacji zawodowych do szkół i uczelni.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

WEI: Ukończenie uczelni powinno dać uprawnienia do wykonywania zawodu

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JS

29 wrz 2016 14:34


Według WEI, monopolistyczne praktyki prywatnych instytucji i samorządów branżowych pobierających wysokie opłaty za prawo do wykonywania zawodu są jedną z przyczyn bezrobocia, niskich zarobków wśród młodych ludzi oraz migracji specjalistów na Zachód.

Przedstawiając raport "Kosztowne uprawnienia zawodowe. Propozycje reformy systemu kształcenia" analityk Warsaw Enterprise Institute Jakub Bińkowski przypomniał, że stopa bezrobocia wśród osób młodych jest dwukrotnie wyższa niż stopa bezrobocia ogółem.

Jak mówił, mimo kilku fal deregulacji zawodów przeprowadzonych w ostatnich latach w Polsce nadal jest 350 zawodów regulowanych. "Więcej jest tylko w Czechach i na Węgrzech. Dla porównania na Litwie jest jedynie 76 zawodów regulowanych, a w Estonii 98. Wszystkie najbardziej rozwinięte państwa zachodniej Europy cechują się znacznie mniejszą niż w Polsce liczba zawodów regulowanych, np. we Francji jest ich 257, a w Niemczech 149" - zaznaczył Bińkowski.

Drogę, jaką w przypadku zawodów regulowanych w trzeba w Polsce przejść, by uzyskać prawo do wykonywania wyuczonego zawodu przedstawił na przykładzie zawodu architekta. I tak trzeba najpierw ukończyć studia w kierunku odpowiednim dla specjalności, następnie odbyć roczną praktykę przy sporządzaniu projektów, roczną praktykę na budowie, złożyć wniosek o nadanie uprawnień budowlanych (do którego trzeba dołączyć szereg zaświadczeń, za których wystawienie trzeba zapłacić), uiścić opłatę za postępowanie kwalifikacyjne, zdać egzamin na uprawnienia budowlane, uzyskać członkostwo w samorządzie zawodowym.

Czytaj też: "Radość zmiany". Rusza program społeczny BMW i Fundacji Ashoka

"Proces uzyskiwania uprawnień architekta w Polsce jest długi i skomplikowany i kosztochłonny. Same opłaty za postępowanie kwalifikacyjne wynoszą 1700 zł. Tymczasem np. w Estonii wystarczy ukończyć odpowiednie studia i wpisać się do rejestru. W Estonii istnieje Związek Estońskich Architektów, konieczne jest uzyskanie czteroletniej praktyki w instytucji certyfikowanej, ale nie trzeba być jej członkiem" - mówił analityk. Jako przykład takiego wplatania praktyk zawodowych w tok nauki w efekcie czego, absolwent kończąc uczelnie ma prawo wykonywania zawodu, wymienił także Wielką Brytanię.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.