Wciąż niewiele kobiet wybiera studia na politechnice. Jednak jest ich coraz więcej

Fundacja Edukacyjna Perspektywy przeprowadziła badanie kobiet w branży technologicznej. Ich udział wzrasta, ale to wciąż niewiele.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wciąż niewiele kobiet wybiera studia na politechnice. Jednak jest ich coraz więcej

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

7 wrz 2015 13:10


Podczas poniedziałkowej (7 września) konferencji w Warszawie, na której zaprezentowano wyniki badania, pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania prof. Małgorzata Fuszara zwróciła uwagę, że stereotypy dotyczące kobiet w pojawiają się na różnych poziomach i tworzą bariery, przed którym stoją dziewczęta chcące studiować na kierunkach technicznych.

- Dodatkowe bariery niekoniecznie są barierami instytucjonalnymi, one są barierami nas wszystkich, dlatego że myślimy stereotypowo - zaznaczyła Fuszara.

Na podstawie raportu i konsultacji z ekspertami Rady do spraw Rekomendacji, pod przewodnictwem Fuszary, zaproponowała zestaw rekomendacji w zakresie wsparcia rozwoju karier kobiecych w obszarze STEM - czyli Science, Technology, Engineering, Mathematics (nauka, technologia, inżynieria i matematyka)

Kobiety w humanistyce

Pełnomocniczka zwróciła uwagę, że większość rekomendacji jest kierowana w stronę firm technologicznych, ale pojawiają się również takie, które dotyczą humanistyki.

- Nauki humanistyczne, jako współtworzące taką przestrzeń, w których technologie się rozwijają, są niesłychanie ważne. Wracamy do myślenia, że humanistyka nie jest jakimś "pięknoduchowskim dodatkiem", tylko jest warunkiem tego, żeby się myśl rozwijała - zaznaczyła Fuszara.

Wśród przygotowanych rekomendacji znalazły się wskazania dotyczące edukacji i kładzenia nacisku na atrakcyjne nauczanie przedmiotów ścisłych oraz myślenia kreatywnego i logicznego bez względu na płeć dziecka. Rekomendacje dotyczą również m.in. wspierania kobiet na uczelniach technicznych i wprowadzania standardów różnorodności w branży technologicznej.

Dziewczyny na politechnikach

Badanie prowadzone przez Fundację Edukacyjną Perspektywy wykazało, że 41 proc. tegorocznych maturzystek dobrze ocenia swe zdolności matematyczne, mimo to jedynie 12 proc. dziewcząt podejmuje studia inżynierskie, a 4 proc. - informatyczne. Aż 88 proc. maturzystek nikt nigdy nie zachęcał do zainteresowania się technologiami, a 86 proc. nigdy nie zetknęło się z kobietą-inżynierką. Co czternasta maturzystka uważa, że studia inżynierskie nie są odpowiednie dla kobiet.

W minionym roku akademickim na uczelniach technicznych studiowało 37 proc. dziewcząt. 44 proc. z nich otrzymuje lub otrzymywało stypendium za dobre wyniki w nauce lub innego rodzaju wyróżnienia, a niemal co trzecia korzystała ze stypendium naukowego. Średnia ocen uzyskanych podczas obrony prac inżynierskich wynosiła 4,8.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.