W Wielkopolsce powstanie sieć centrów szkolenia zawodowego

0 0
W Wielkopolsce powstanie sieć centrów szkolenia zawodowego

Przedstawiciele czterech wielkopolskich miast i trzech powiatów podpisali porozumienie dotyczące realizacji projektu "Partnerstwo na rzecz rozwoju sieci Centrów Branżowych Wielkopolski". Program zakłada współpracę w zakresie szkolnictwa zawodowego.

Prezydenci Konina, Kalisza, Leszna oraz Poznania podpisali w Urzędzie Miasta Poznania porozumienie o współpracy. W maju podczas spotkania w Ostrowie Wlkp. umowę podpiszą starostowie, którzy ze względów prawno-formalnych nie mogli tego uczynić we wtorek.

Celem uruchomienia ośrodków kształcenia zawodowego ma być przygotowanie do pracy zawodowej wykwalifikowanych pracowników. Sieć ma poprawić wyposażenie szkół i placówek poprzez zakup pomocy dydaktycznych. Każde z centrów będzie współpracować ze szkołami zawodowymi z okolicznych powiatów.

"Szkolnictwo zawodowe jest w Wielkopolsce wyzwaniem. Pojawia się w naszym regionie dużo inwestorów, a także firm rodzimych, które potrzebują wykwalifikowanej siły roboczej. Chcemy odpowiedzieć na ich oczekiwania" - powiedział we wtorek podczas spotkania prezydent Poznania Ryszard Grobelny.

Koordynatorem projektu ma zostać Poznań, w którym funkcjonuje Poznańskie Centrum Edukacji Ustawicznej i Praktycznej (PCEUIP), obchodzące w tym roku 50-lecie istnienia.

"Chciałem podziękować prezydentowi Grobelnemu, że dostrzegł powiaty oraz ich potrzeby. Wnosimy do tego porozumienia konkretny potencjał edukacyjny. Cieszę się, że rozmawiamy i chcemy współpracować" - przyznał starostwa powiatu ostrowskiego Paweł Rajski.

Centra mają szkolić w branżach mechatroniczno-elektrycznej, mechanicznej, elektryczno-energetycznej, odnawialnych źródłach energii, samochodowej, informatycznej, budowlanej oraz usługowo-turystycznej.

"Naszym priorytetem powinna być poprawa efektywności kształcenia oraz dostosowanie oferty edukacyjnej do potrzeb gospodarki. Nasza współpraca pozwoli także rozbudować i zmodernizować centra" - zauważył Grobelny.

Podczas spotkania na konieczność promocji szkolnictwa zawodowego zwrócił uwagę prezydent Kalisza Janusz Pęcherz. "Młody człowiek musi wiedzieć, że wybór szkoły zawodowej pozwoli mu na osiągnięcie sukcesu zawodowego" - zaznaczył.

PCEUIP jest ośrodkiem, który koncentruje się na szkoleniu w branży mechaniczno-mechatronicznej, elektrycznej, elektronicznej oraz automatyki procesów produkcji. Obecnie w poznańskim ośrodku znajduje się 18 laboratoriów i pracowni specjalistycznych oraz trzy sale konferencyjne i 12 sal dydaktycznych.

Pozostałe centra kształcenia zawodowego mają powstać w Pile, Koninie, Lesznie, Kaliszu, Ostrowie Wlkp. i Gnieźnie. Podobny ośrodek kształcenia funkcjonuje już w Pleszewie, ale nie jest on elementem sieci centrów wspierających szkolnictwo zawodowe.

Projekt wpisuje się w reformę szkolnictwa zawodowego.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.