W Polsce już brakuje 30 tys. informatyków. Uczelnie zdążą uzupełnić lukę?

• Szacuje się, że już w ubiegłym roku w Polsce brakowało ok. 30 tys. osób do pracy w branży IT.
• Według najnowszego raportu fundacji Pro Progressio kierunki informatyczne prowadzi obecnie 121 polskich uczelni.
• W bieżącym roku akademickim uczelnie przyjęły ponad 26 tys. nowych studentów na kierunkach IT.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W Polsce już brakuje 30 tys. informatyków. Uczelnie zdążą uzupełnić lukę?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

20 kwi 2016 14:53


Fundacja Pro Progressio przewiduje, że w związku z deficytem specjalistów, w 2016 roku do projektów typu IT contracting będzie się poszukiwać pracowników poza granicami Polski. To jednak nie będzie proste, bo problem braku informatyków nie doskwiera tylko Polsce, tak samo jak i zapotrzebowanie na nich - według Komisji Europejskiej do 2020 roku w UE potrzeba będzie około miliona pracowników IT.

Czytaj też: Praca dla informatyków: Ukraińcy podbijają wschodnią Polskę

Dostępność kierunków informatycznych staje się więc kluczowa w długofalowej walce z kadrowymi deficytami. Może również stanowić bardzo ważny atut dla miast, w których funkcjonują uczelnie prowadzące specjalizacje z tego zakresu. Aktualizowane programy kształcenia, dostosowane do potrzeb współczesnej gospodarki oraz lokalnego rynku pracy, mogą przyczynić się do zwiększenia atrakcyjności inwestycyjnej regionu. Czy polskim uczelniom uda się uzupełnić lukę wśród specjalistów IT?

Studia informatyczne

Według najnowszego raportu fundacji Pro Progressio najwięcej studentów na kierunki informatyczne przyjęły w minionym roku: Politechnika Wrocławska (1364) i Politechnika Warszawska (1076).

Jeśli chodzi o województwa, najwięcej nowo przyjętych studentów odnotowano w województwie mazowieckim (5557) oraz wielkopolskim (3816).

Najmniej rozpoczęło naukę w województwie świętokrzyskim (352) i lubuskim (268).

Źródło: Pro Progressio Źródło: Pro Progressio

Języki obce na uczelniach

Jednym z przejawów dostosowywania się programów nauczania do potrzeb rynku pracy są kierunki informatyczne prowadzone w językach obcych. Odczuwalny brak rąk do pracy w IT występuje w dużym natężeniu w centrach operacyjnych świadczących usługi outsourcingu IT dla klientów z całego świata, gdzie dobra znajomość języków obcych jest niezbędna.

Czytaj też: Co jest trudniejsze w branży IT - znalezienie czy zatrzymanie dobrego informatyka?

Zgodnie z raportem, nauczanie w językach obcych na kierunkach informatycznych zaoferowały 33 uczelnie w 17 miastach – nie tylko dużych (Białystok, Częstochowa, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Opole, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa, Wrocław, Zielona Góra), ale także mniejszych (Dąbrowa Górnicza, Gniezno, Nowy Sącz). W większości przypadków są to kierunki w języku angielskim.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.