W ministerstwach trwają rozmowy na temat odpłatności za studia medyczne

0 0
W ministerstwach trwają rozmowy na temat odpłatności za studia medyczne
Jarosław Gowin rozpoczął rozmowy z ministrem zdrowia na temat odpłatności za studia medyczne (fot. pixabay)

• W środę (20 stycznia) wicepremier Jarosław Gowin mówił, że warto rozważyć rozwiązanie, zgodnie z którym lekarze odpracowywaliby studia.
• Związkowcy są zdania, że każda propozycja dotycząca tego, jak zatrzymać lekarzy w kraju jest warta rozpatrzenia.
• Resort zdrowia zapewnia, że nie przewiduje wprowadzenia obostrzeń związanych z koniecznością odpracowania kosztów szkolenia lekarzy.

"W sytuacji ogromnego drenażu polskiego budżetu, czyli portfeli nas wszystkich, wynikającego z emigracji dużej rzeszy lekarzy warto rozważyć taki projekt, żeby studia (medyczne) były płatne, żeby ich koszt był w 100 procentach pokrywany przez państwowe stypendia, ale te stypendia trzeba byłoby przez pewien okres odpracowywać" - mówił wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin w radiu RMF FM.

Jarosław Gowin w radiu RMF FM, powiedział też, że rozpoczął rozmowy z ministrem zdrowia na temat odpłatności za studia medyczne.

Porozumienie Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy w odpowiedzi na słowa Gowina zaznaczyło, że rezydenci również są zainteresowani zatrzymaniem lekarzy w kraju, a każda propozycja tego dotycząca jest warta rozpatrzenia.

"Podkreślamy jednak, że są dodatkowe ważne aspekty, które (...) należy wziąć pod uwagę. Podstawowym jest: ile powinien zarabiać młody lekarz (rezydent), aby proponowane odpracowanie studiów nie zajęło mu całego życia" - czytamy w piśmie rezydentów. Poprosili oni wicepremiera Gowina o spotkanie w tej sprawie.

Wcześniej rzeczniczka prasowa resortu zdrowia Milena Kruszewska poinformowała PAP, że MZ nie przewiduje wprowadzenia obostrzeń związanych z koniecznością odpracowania kosztów szkolenia lekarzy po jego zakończeniu.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

 • Żeby "zwrócić" te 500.000 (skąd ta kwota? - na wolnym rynku to już ~170tyś), to podczas specjalizacji 5-letniej musiałby oddawać ~8tyś zł miesięcznie.
  Powodzenia przy pensji 2.4tys zl netto, a wielu lekarzy nie może nawet liczyć na taką kwotę po tych 5 latach. Kto zostaje w Polsce, ten już jest ideowcem.

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.