Volkswagen, Samsung, Microsoft - oni wydają najwięcej na badania i rozwój

Na terenie Unii Europejskiej 97 proc. łącznych inwestycji w badania i rozwój skupia się w rękach przedsiębiorstw zlokalizowanych w dziesięciu krajach - wynika z najnowszego raportu KE. Kto jest w pierwszej trójce?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Volkswagen, Samsung, Microsoft - oni wydają najwięcej na badania i rozwój

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

4 gru 2014 16:39


Komisja Europejska zaprezentowała w czwartek (4 grudnia) wyniki tegorocznego unijnego zestawienia danych dotyczących inwestycji w badania i rozwój w przemyśle (The 2014 EU Industrial R&D Investment Scoreboard). Analitycy przeanalizowali nakłady 2,5 tys. czołowych przedsiębiorstw na świecie.

Dane pokazują, że przedsiębiorstwa mające siedzibę w UE (w liczbie 633) zainwestowały w 2013 r. 162,4 mld euro, przedsiębiorstwa z siedzibą w USA (804) zainwestowały 193,7 mld euro, a nakłady 387 firm z Japonii wyniosły 85,6 mld euro.

Czytaj też: Ile zarabia specjalista, ile lider, a ile dyrektor ds. badań i rozwoju?

Na terenie UE prym wiedzie Wielka Brytania - 140 przedsiębiorstw, na drugim miejscu są Niemcy - 138, a na trzecim Francja - 89. Dalej są przedsiębiorcy ze Szwecji (53) i Holandii (41). Polska - podobnie jak Czechy, Węgry, Malta i Słowenia - ma jedno przedsiębiorstwo.

Z analizy KE wynika, że w Wielkiej Brytanii i Niemczech inwestycje przedsiębiorstw w dalszym ciągu rosły (odpowiednio 5,2 proc. i 5,9 proc.) powyżej średniej, podczas gdy firmy francuskie odnotowały spadek inwestycji w badania i rozwój (-3,4 proc.).

Czytaj też: Firmy chcą zwiększyć wydatki na badania i rozwój

- Inwestycje firm mających siedzibę w UE w badania i rozwój wzrosły w 2013 r. o 2,6 proc. pomimo niekorzystnej sytuacji gospodarczej. Jednak wzrost ten uległ spowolnieniu w porównaniu z 6,8 proc. w roku poprzednim - powiedział na konferencji prasowej unijny komisarz do spraw badań, nauki i innowacji Carlos Moedas.

Dodał, że wzrost ten jest niższy od średniej światowej z 2013 r. (4,9 proc.) i pozostaje w tyle za poziomem inwestycji przedsiębiorstw z siedzibą w USA (5 proc.) i Japonii (5,5 proc.).

Jak powiedział komisarz KE, Jean-Claude Juncker, mający siedzibę w UE producent samochodów Volkswagen drugi rok z rzędu przoduje w światowych rankingach z inwestycjami w badania i rozwój o łącznej wartości 11,7 mld euro (wzrost o 23,4 proc.). Drugie i trzecie miejsce w rankingu zajmują Samsung (Korea Południowa) i Microsoft (USA).

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.