Uścińska: ZUS chce lekcji o ubezpieczeniach społecznych w szkołach. Trwają rozmowy z MEN

0 0
Uścińska: ZUS chce lekcji o ubezpieczeniach społecznych w szkołach. Trwają rozmowy z MEN
Gertruda Uścińska, prezes ZUS chce wprowadzenia lekcji o ubezpieczeniach społecznych do podstawy programowej w szkołach. (fot. Newseria)

• ZUS chce włączenia lekcji wiedzy o ubezpieczeniach społecznych do podstawy programowej. Trwają wstępne rozmowy z MEN i MRPiPS.
• Zakład podejmuje też działania na własną rękę w tym zakresie - już ponad 50 tys. uczniów szkół ponadgimnazjalnych wzięło udział w projekcie edukacyjnym „Lekcje z ZUS”.

Ok. 25 mln Polaków jest włączonych w system ubezpieczeń społecznych. Wciąż jednak niewielka jest wiedza o zasadach jego funkcjonowania, jego skali i prawach ubezpieczonych.

– Wiedza o ubezpieczeniach społecznych z punktu widzenia samego systemu powoduje, że jest on oceniany obiektywnie, a nie tylko jako pobierający składkę. Brakuje jednak podstawowej wiedzy o tym, że ta składka pobierana z mocy prawa jest gwarancją otrzymania świadczeń, o tym, że prawie 25 mln osób z mocy prawa jest włączonych w system ubezpieczeń społecznych – mówi Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Brak wiedzy jest niebezpieczny

Braki w wiedzy dotyczą zarówno osób, które w tym systemie ubezpieczeń, jak i osób młodych, uczniów i studentów. Jak podkreśla Uścińska, pytani nie potrafią wyjaśnić, po co opłacane są składki, kto jest objęty systemem, nie wiedzą, jakie są ich prawa i jakie są skutki pozostawania poza systemem. Jej zdaniem, taka sytuacja jest szkodliwa dla bezpieczeństwa socjalnego i materialnego dla samych zainteresowanych.

– Kiedy wzrasta liczba umów nierejestrowanych, które nie powodują obowiązku ubezpieczenia, to do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nie wpływają składki, a po stronie tych osób nie powstają uprawnienia do świadczeń. Czyli nie płacisz składki, nie masz prawa do świadczeń, czyli w razie zdarzeń losowych jesteś pozostawiony sobie – mówi prezes ZUS. – To jest bardzo potrzebna wiedza. Jako ZUS jesteśmy zobowiązani do pracy w kierunku odpowiedniego poziomu wiedzy społecznej. Jesteśmy tę edukację zobowiązani prowadzić już na najniższym poziomie, kiedy tylko rzeczywiście istnieje możliwość rozpoznawania takich zjawisk jak ubezpieczenia społeczne.

ZUS uczy

Jednym z podejmowanych działań jest realizowany od 2013 r. projekt edukacyjny „Lekcje z ZUS” skierowany do szkół ponadgimnazjalnych, który ma informować młodzież o zasadach funkcjonowania systemu ubezpieczeń społecznych, dzięki czemu będą bardziej świadomymi pracownikami lub przedsiębiorcami. W pierwszej edycji programu – w roku szkolnym 2014/2015 – udział wzięło prawie tysiąc szkół i kilkadziesiąt tysięcy uczniów z całej Polski.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • ZUS zlikwidować wraz z rozdrobniomymi składkami, wprowadzić jeden podatek obejmujący wszelkie oskładkowania. Przykładem moze byc Holandia- od wynagrodzenia brutto tylko jeden podetek 33,5 lub 42 % oraz 7,75% zdrowotne czyli około 41% lub 50%, wszystko ze środków pracownika. U u nas licząc wszytko mamy dla tez około 49% w pierwszym progu. Emerytury równe dla wszystkich za 50 lat mieszkania lub/i pracy w Holandii w wysokości 1018 euro. Bez zrusów i zusów całość idzie do budżetu Królestwa Holandii i z niego sie płaci za emerytury i zdrowie.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.