Uścińska: ZUS chce lekcji o ubezpieczeniach społecznych w szkołach. Trwają rozmowy z MEN

• ZUS chce włączenia lekcji wiedzy o ubezpieczeniach społecznych do podstawy programowej. Trwają wstępne rozmowy z MEN i MRPiPS.
• Zakład podejmuje też działania na własną rękę w tym zakresie - już ponad 50 tys. uczniów szkół ponadgimnazjalnych wzięło udział w projekcie edukacyjnym „Lekcje z ZUS”.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Uścińska: ZUS chce lekcji o ubezpieczeniach społecznych w szkołach. Trwają rozmowy z MEN

PODZIEL SIĘ


Autor: Newseria.pl

27 kwi 2016 8:41


Ok. 25 mln Polaków jest włączonych w system ubezpieczeń społecznych. Wciąż jednak niewielka jest wiedza o zasadach jego funkcjonowania, jego skali i prawach ubezpieczonych.

– Wiedza o ubezpieczeniach społecznych z punktu widzenia samego systemu powoduje, że jest on oceniany obiektywnie, a nie tylko jako pobierający składkę. Brakuje jednak podstawowej wiedzy o tym, że ta składka pobierana z mocy prawa jest gwarancją otrzymania świadczeń, o tym, że prawie 25 mln osób z mocy prawa jest włączonych w system ubezpieczeń społecznych – mówi Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Brak wiedzy jest niebezpieczny

Braki w wiedzy dotyczą zarówno osób, które w tym systemie ubezpieczeń, jak i osób młodych, uczniów i studentów. Jak podkreśla Uścińska, pytani nie potrafią wyjaśnić, po co opłacane są składki, kto jest objęty systemem, nie wiedzą, jakie są ich prawa i jakie są skutki pozostawania poza systemem. Jej zdaniem, taka sytuacja jest szkodliwa dla bezpieczeństwa socjalnego i materialnego dla samych zainteresowanych.

– Kiedy wzrasta liczba umów nierejestrowanych, które nie powodują obowiązku ubezpieczenia, to do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nie wpływają składki, a po stronie tych osób nie powstają uprawnienia do świadczeń. Czyli nie płacisz składki, nie masz prawa do świadczeń, czyli w razie zdarzeń losowych jesteś pozostawiony sobie – mówi prezes ZUS. – To jest bardzo potrzebna wiedza. Jako ZUS jesteśmy zobowiązani do pracy w kierunku odpowiedniego poziomu wiedzy społecznej. Jesteśmy tę edukację zobowiązani prowadzić już na najniższym poziomie, kiedy tylko rzeczywiście istnieje możliwość rozpoznawania takich zjawisk jak ubezpieczenia społeczne.

ZUS uczy

Jednym z podejmowanych działań jest realizowany od 2013 r. projekt edukacyjny „Lekcje z ZUS” skierowany do szkół ponadgimnazjalnych, który ma informować młodzież o zasadach funkcjonowania systemu ubezpieczeń społecznych, dzięki czemu będą bardziej świadomymi pracownikami lub przedsiębiorcami. W pierwszej edycji programu – w roku szkolnym 2014/2015 – udział wzięło prawie tysiąc szkół i kilkadziesiąt tysięcy uczniów z całej Polski.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Proste rozwiązania 2016-04-27 14:57:37

ZUS zlikwidować wraz z rozdrobniomymi składkami, wprowadzić jeden podatek obejmujący wszelkie oskładkowania. Przykładem moze byc Holandia- od wynagrodzenia brutto tylko jeden podetek 33,5 lub 42 % oraz 7,75% zdrowotne czyli około 41% lub 50%, wszystko ze środków pracownika. U u nas licząc wszytko mamy dla tez około 49% w pierwszym progu. Emerytury równe dla wszystkich za 50 lat mieszkania lub/i pracy w Holandii w wysokości 1018 euro. Bez zrusów i zusów całość idzie do budżetu Królestwa Holandii i z niego sie płaci za emerytury i zdrowie.