Uniwersytety stawiają na żłobki dla dzieci wykładowców oraz studentów

• Sieć uniwersyteckich żłobków rozwija się już w Katowicach i Cieszynie.
• Ze względu na duże zainteresowanie w planach jest powiększenie liczby żłobków.
• Żłobki wprowadzają preferencyjne ceny dla pracowników i studentów uczelni.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Uniwersytety stawiają na żłobki dla dzieci wykładowców oraz studentów

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

25 sty 2016 14:25


Pierwszy żłobek Uniwersytet Śląski uruchomił w 2013 roku w Katowicach. Grupę docelową stanowili wówczas pracownicy uczelni przebywający na urlopach macierzyńskich/ojcowskich oraz wychowawczych. Uruchomienie żłobka miało im pomóc w powrocie do czynnego życia zawodowego. Na cele żłobka zaadaptowana została część budynku, w którym dawniej mieściła się stołówka studencka.

Dwa kolejne żłobki otwarto kolejno w połowie grudnia w Cieszynie oraz w poniedziałek w Katowicach. Podobnie jak w przypadku pierwszego żłobka są one prowadzone we współpracy uczelni z Fundacją Wychowanie i Sztuka "Elementarz". "Ułatwiamy w ten sposób pracownikom powrót do czynnego życia zawodowego, a studentom – kontynuowanie nauki" - poinformowała uczelnia.

Czytaj też: Urlopy rodzicielskie hitem. Coraz więcej osób z nich korzysta

Jak powiedział PAP rzecznik Uniwersytetu Śląskiego Jacek Szymik-Kozaczko, największym zainteresowaniem żłobki cieszą się wśród doktorantów, młodych pracowników naukowych. "Wielu z nich ma małe dzieci, a praca nad doktoratem - w laboratorium czy bibliotece - pochłania często sporo czasu" - powiedział Szymik-Kozaczko. Dodał, że w planach jest powiększenie liczby żłobków.

Koszt realizacji zadania dla Cieszyna to, jak poinformował rzecznik uczelni, ponad 300 tys. zł (24 miejsca), a w przypadku Katowic - ponad 570 tys. zł (45 miejsc).

Placówka jest otwarta od poniedziałku do piątku w godz. od 6 do 18. Łącznie jest w niej 6 sal, w tym trzy sypialnie oraz m.in. kuchnia, zmywalnia, gabinet socjalny, szatnia, toalety.

Do żłobka można zapisywać dzieci w wieku od 21 tygodnia życia do 3 lat. Odpłatność za jedno miejsce wynosi 300 zł miesięcznie oraz dodatkowo 12,5 zł za dzienne wyżywienie. Osoby spoza grupy docelowej płacą miesięcznie 400 zł oraz 100 zł za artykuły higieniczne. Kwota za wyżywienie jest taka sama.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.