Uniwersytet w Szczecinie wykształci pracowników Azotów Police

0 0
Uniwersytet w Szczecinie wykształci pracowników Azotów Police
Przy budowie instalacji pracować będzie około tysiąca osób. Po uruchomieniu produkcji na stałe przy niej ma pracować około 200 osób. /Fot. mat. pras.

• W Policach powstanie największa inwestycja w historii polskiej chemii ciężkiej.
• Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie i Zespół Szkół im. Ignacego Łukasiewicza będą kształcić przyszłych pracowników instalacji.
• Zatrudnienie w spółce ma wzrosnąć do 2,5 tys. osób.

Jak poinformowały służby prasowe Polic, porozumienia z ZUT i Technikum Zawodowym w Zespole Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach w sprawie dedykowanych kierunków mają ścisły związek z największą inwestycją w historii polskiej chemii ciężkiej - budową w Policach instalacji do produkcji propylenu za 1,7 mld zł według najnowszych technologii.

Na ZUT powstanie specjalizacja inżynieria procesów wytwarzania olefin na kierunku inżynieria chemiczna i procesowa. Natomiast uczniowie polickiego Zespołu Szkół im. Ignacego Łukasiewicza będą mogli kształcić się w kierunku technik technologii chemicznej.

Powołana do realizacji budowy nowej instalacji dla Polic spółka celowa PDH Polska, sfinansuje wraz z Grupą Azoty Police wyposażenie laboratoriów wydziału technologii i inżynierii chemicznej ZUT w Szczecinie. Studenci nowej specjalizacji będą mieli również możliwość odbycia praktyk zawodowych w Zakładach Chemicznych "Police".

Przy budowie instalacji pracować będzie około tysiąca osób. Po uruchomieniu produkcji na stałe przy niej ma pracować około 200 osób.

- Dzięki porozumieniu z ZUT będziemy mogli przyjmować do pracy młodych ludzi kształconych specjalnie pod kątem tej inwestycji, co na pewno ułatwi pełne wykorzystanie jej możliwości - podkreślił prezes Polic Krzysztof Jałosiński.

 

Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. /Fot. Wikimedia, Joanna Kośmider, CC3.0
Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. /Fot. Wikimedia, Joanna Kośmider, CC3.0

Na mocy porozumienia, także uczniowie technikum będą mieli możliwość odbycia praktyk zawodowych w polickich zakładach.

Budowa instalacji ma ruszyć w tym roku.

Jak mówił wcześniej wiceprezes polickiej spółki Rafał Kuźmiczonek, firma zakłada, że gdy ruszy produkcja propylenu, stan zatrudnienia zbliży się do poziomu blisko 2,5 tys. pracowników. Obecnie w Policach pracuje ok. 2,3 tys. ludzi.

Przy budowie nowej instalacji zatrudnione zostaną firmy kooperujące z Policami. Będą to firmy wewnętrzne jak i zewnętrzne, głównie z branży mechaniczno-budowlanej.

Firma nie wyklucza też współpracy z największymi instytutami chemii w kraju, tak by wykorzystać maksymalnie myśl naukową przy powstaniu inwestycji i jej późniejszym funkcjonowaniu - podkreślił.

Instalacja ma ruszyć w 2019 r. Rekrutację nowych pracowników może się odbywać już pół roku wcześniej.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.