Uniwersytet Śląski: Studenci będą mogli zdawać egzaminy na odległość

Uniwersytet Śląski w Katowicach wdraża rozwiązania umożliwiające zdawanie egzaminów i zaliczeń na odległość.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Uniwersytet Śląski: Studenci będą mogli zdawać egzaminy na odległość

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

2 kwi 2015 14:49


Uczelnia zakupiła sprzęt, który pozwoli studentom będącym w trudnej sytuacji życiowej zorganizować pracę w domu.

"Nowy sprzęt do telekonferencji, umożliwi studentom, którzy znajdują się w wyjątkowych sytuacjach życiowych zdawanie egzaminów - również magisterskich oraz zaliczeń na odległość, pozwoli też podnieść standardy obsługi osób niepełnosprawnych pozwalając wiele spraw zorganizować z domu. Dzięki nowym technologiom studenci będą mogli brać udział w niektórych wykładach i szkoleniach na odległość" - poinformowała we wtorek uczelnia.

Zakupiony przez uczelnię sprzęt daje nowe możliwości e-learningu, pozwala na bezpośrednią dwustronną komunikację.

O projekcie poinformowano podczas konferencji prasowej zorganizowanej w tzw. Studenckiej Strefie Aktywności. Uczestniczyła w niej również zdalnie dwójka studentów niepełnosprawnych - student psychologii Janusz Świtaj oraz student filologii angielskiej Paweł Masarczyk. Obaj testowali urządzenia w ramach tego projektu i pozytywnie ocenili jego działanie.

"Obecny program, który (...) testowałem jest rewelacyjnym rozwiązaniem dla wszystkich osób niepełnosprawnych studiujących na naszej uczelni. Można powiedzieć, że żadna niepełnosprawność nie jest teraz przeszkodą, aby zostać aktywnym studentem biorącym udział we wszystkich ważnych wydarzeniach oraz w różnych spotkaniach, konferencjach" - powiedział Świtaj. Wyraził nadzieję, że od przyszłego roku akademickiego będzie miał możliwość uczestniczenia również we wszystkich ćwiczeniach.

Zestaw wideokonferencyjny tworzą m.in. monitor/telewizor, kamera, mikrofon oraz terminal (tzw. kodek), czyli urządzenie zdolne do przekształcania obrazu i dźwięku, który można przekazywać do innych uczestników wideokonferencji.

Dyrektor ds. Informatyzacji UŚ Marcin Serweciński powiedział, że by móc korzystać z tego rozwiązania studentowi wystarczy komputer z kamerą internetową oraz połączenie z internetem.

"Pewne elementy pracy grupowej w systemach e-learningowych były możliwe już od dawna, obecnie chcemy to rozwinąć. Planujemy umożliwić studentom - jeśli będą mieli taką potrzebę - zdawanie zaliczeń, egzaminów, w dalszej kolejności będziemy starali się w oparciu o ten sprzęt organizować szkolenia, dodatkowe kursy, seminaria" - powiedział Serweciński.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.