Uniwersytet Opolski będzie kształcił lekarzy

• Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego podpisał w środę (10 sierpnia) w Opolu decyzję o nadaniu Uniwersytetowi Opolskiemu (UO) uprawnień do prowadzenia kierunku lekarskiego.
• Przyszli lekarze rozpoczną tam naukę w październiku 2017 r.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Uniwersytet Opolski będzie kształcił lekarzy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jm

10 sie 2016 17:43


W prowadzeniu jednolitych studiów magisterskich Uniwersytet Opolski będzie współpracować z Państwową Medyczną Wyższą Szkołą Zawodową (PMWSZ) w Opolu. Podczas środowych (10 sierpnia) uroczystości list intencyjny w sprawie połączenia potencjału podpisali rektorzy obu uczelni, kolejno prof. dr hab. Stanisław Sławomir Nicieja oraz dr Tomasz Halski.

Wniosek UO o utworzenie kierunku lekarskiego już wcześniej otrzymał pozytywne opinie resortu nauki oraz Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Chodzi m.in. o spełnienie wymogów dotyczących odpowiedniej liczby kadry naukowo-dydaktycznej i samodzielnych pracowników nauki.

Minister deklaruje wsparcie finansowe

W tym kontekście przygotowanie opolskiej uczelni Gowin uznał za modelowy. - Wniosek musi być przygotowany perfekcyjnie, musi być zapewniona perfekcyjna kadra, musi być zapewnione znakomite zaplecze klinicznie i muszę powiedzieć, że pod tym względem wniosek UO był rzeczywiście bez zarzutu - wskazał.

W jego ocenie nowy kierunek lekarski na UO ma szansę stać się w przyszłości jednym z najlepszych w Polsce.

Minister zapewnił też uczelniom wsparcie organizacyjne oraz finansowe ze strony resortu. Będzie ono jednak zależało od przebiegu współpracy. - Im większa współpraca między dwiema uczelniami, tym większe będzie wsparcie ze strony ministerstwa i na pewno mogę zadeklarować, że wtedy to wsparcie będzie liczone nie w milionach, ale w dziesiątkach milionów - mówił.

Wsparcie finansowe zapewnił też prezydent miasta Arkadiusz Wiśniewski. - Stawiamy za priorytet, jako władze miasta, rozwój środowiska akademickiego w Opolu - powiedział.

Studia ruszą w 2017 r.

Kierunek lekarski ruszy w roku akademickim 2017/2018 na wydziale przyrodniczo-technicznym UO. W październiku przyszłego roku naukę ma tam rozpocząć 60 studentów.

Głównym zapleczem klinicznym uczelni ma być Wojewódzkie Centrum Medyczne w Opolu, który w przyszłości ma się stać uniwersyteckim szpitalem klinicznym. Jak podano w komunikacie na stronie samorządu woj. opolskiego, przekształcenie planowane jest po pierwszym cyklu kształcenia w roku akademickim 2022/2023.

Zajęcia prowadzone będą w Collegium Medicum w jednym z budynków uczelni, która wymaga jednak przebudowy, rozbudowy i doposażenia. Koszt tej inwestycji szacuje się na ponad 41 mln zł.

Marcin Ociepa, przewodniczący rady miasta powiedział, że w ciągu miesiąca mają się zakończyć negocjacje finansowe m.in. z ministerstwem. - Jak będą gwarancje finansowe, to uniwersytet rozpocznie procedury finansowe związane z przetargami na remont, jednocześnie trzeba będzie podpisywać umowy z kadrą i zamawiać sprzęt - mówił.

Ociepa dodał, że docelowo UO mógłby - w perspektywie kilku lat - uruchomić wydział medyczny. - To jest możliwe, dlatego tak ważna jest współpraca z PMWSZ, bo ona z kolei ma kierunki otoczenia lekarskiego np. pielęgniarstwo czy położnictwo - uznał.

Uniwersytet Opolski powstał w 1994 r. Obecnie studenci kształcą się tam na ośmiu wydziałach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.