Uniwersytet Medyczny w Łodzi: Ministerstwo będzie decydować o władzach uczelni?

Minister Antoni Macierewicz oczekuje, że rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi będzie powoływał prorektora czy dziekanów na wniosek Ministra Obrony Narodowej. - Na skutek mojego sprzeciwu pan minister zmodyfikował swój postulat - powiedział Jarosław Gowin, wicepremier i szef resortu nauki.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Uniwersytet Medyczny w Łodzi: Ministerstwo będzie decydować o władzach uczelni?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

13 wrz 2017 10:40


• Posłowie PiS chcą, by MON miało większy wpływ na kształcenie wojskowych kadr medycznych i szerszą możliwość jego dofinansowywania.

• Wpływ MON na wybór władz tej uczelni będzie jednak mniejszy niż przewidywał projekt ustawy.

• Po moim sprzeciwie minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zmodyfikował swój postulat ws. Uniwersytetu Medycznego w Łodzi - powiedział Jarosław Gowin.

Posłowie PiS chcą, by MON miało większy wpływ na kształcenie wojskowych kadr medycznych i szerszą możliwość jego dofinansowywania; odpowiednim projektem zajęły się we wtorek sejmowe komisje zdrowia oraz obrony narodowej. Chodzi o poselski projekt nowelizacji ustawy dot. Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Jarosław Gowin komentując w Polsat News dyskusję nad projektem powiedział: "Na skutek mojego sprzeciwu wczoraj pan minister Macierewicz zmodyfikował swój postulat. Już nie oczekuje, że rektor będzie powoływał prorektora czy dziekanów na wniosek Ministra Obrony Narodowej - to byłoby równoznaczne ze wskazywaniem tych osób przez ministra - tylko w porozumieniu z MON. To jest zasadnicza różnica".

Mówiąc o projekcie ustawy Gowin zaznaczył: "Zdecydowanie krytycznie oceniłem propozycję. Pochodzę z pokolenia NZS i Solidarności. Podstawowy nasz postulat w roku 1980 to był autonomiczny wybór władz uczelni przez wspólnotę akademicką. Moim zdaniem to zasada, której należy się trzymać. I tak np. wskazywanie prorektora rzez jakiegokolwiek ministra jest czymś, co moim zdaniem kłoci się z tą zasadą".

"Cieszę się, że minister Macierewicz zmodyfikował swoją propozycję" - powiedział wicepremier.

Wyjaśnił, że na UM w Łodzi kształci się lekarzy wojskowych. "Stąd szlachetny - moim zdaniem - zamiar ministra Macierewicza, żeby zwiększyć finansowanie, żeby mieli jak najlepsze warunki do kształcenia. Niepotrzebnie ta dobra intencja zwiększenia finansowania została uzupełniona o postulat wpływu MON na wybór władz uczelni, która w całości jest uczelnią cywilną" - powiedział Gowin. I podkreślił, że co innego jest w przypadku uczelni wojskowych, gdzie - jak zaznaczył jest "rzeczą bezdyskusyjną, że rektora, prorektora wskazuje minister".

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.