Uniwersytet Gdański i Politechnika Gdańska będą wspólnie kształcić doktorantów

Uniwersytet Gdański i Politechnika Gdańska utworzyły wspólne konsorcjum. Chcą m.in. wspólnie kształcić doktorantów i pozyskiwać granty na badania.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Uniwersytet Gdański i Politechnika Gdańska będą wspólnie kształcić doktorantów

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

9 lip 2015 13:10


Konsorcjum powołane przez Wydziały chemiczne Uniwersytetu Gdańskiego i Politechniki Gdańskiej będzie nazywało się Gdańska Chemia Akademicka.

Uczelnie będą prowadziły międzynarodowe studia doktoranckie

"Jesteśmy przekonani, że zarówno chemia uniwersytecka, jak i politechniczna, działając wspólnie będą mogły osiągnąć więcej niż prowadząc samodzielną działalność" - powiedział dziekan Wydziału Chemii UG prof. Piotr Stepnowski.

Naukowiec podkreślił, że jednym z głównych celów utworzenia konsorcjum jest wspólne prowadzenie przez obie uczelnie studiów doktoranckich. "Działając razem możemy nadać tym studiom status studiów międzynarodowych, w tym zachęcić studentów z zagranicy, aby przyjeżdżali i robili doktoraty w Gdańsku" - powiedział prof. Stepnowski.

Dodał, że łącząc swoje siły uczelnie stworzą bardzo silną ofertą dla doktorantów, bo Wydział Chemii UG ma uprawnienia do nadawania tytułu doktora w dziedzinie biochemii, ochrony środowiska oraz chemii, z kolei Wydział Chemiczny PG ma takie same uprawnienia w chemii, biotechnologii oraz technologii chemicznej. "W sumie ta oferta uczyni z konsorcjum jednostkę unikatową w skali europejskiej, a może nawet światowej" - zauważył prof. Stepnowski.

Podkreślił, że za konsorcjum stać będzie kilkudziesięciu profesorów obu uczelni i kilkanaście dużych, dobrze wyposażonych jednostek naukowych, w których można będzie realizować różnego typu projekty naukowe, także w systemie interdyscyplinarnym. "Na wydziałach chemicznych obu uczelni wykłady prowadzą też zapraszani w tym celu naukowcy z zagranicy, co także podkreśla międzynarodowy wymiar studiów doktoranckich" - zaznaczył prof. Stepnowski.

Dziekan podkreślił też, że konsorcjum prowadzić będzie wspólne zabiegi o pozyskiwanie środków na projekty badawcze. Przypomniał, że już dziś wydziały chemiczne PG i UG, współpracują prowadząc wiele wspólnych projektów.

"Wydział chemii UG jest zorientowany głównie na badania w aplikacjach biomedycznych, z kolei Politechnika ma silne tradycje chemii leków, technologiczne czy inżynierii procesowej. To sprawia, że w wielu projektach chemicy z obu uczelni uzupełniają się. W tej chwili np. prowadzimy wspólne projekty dotyczące usuwania zanieczyszczeń ze strumieni wodnych i gazowych, a także poszukiwania nowych materiałów, w tym nanomateriałów oraz nowych leków, w tym środków, które mają służyć regeneracji tkanek" - powiedział prof. Stepnowski.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.