Uniwersytet Gdański i Politechnika Gdańska będą wspólnie kształcić doktorantów

0 0

Uniwersytet Gdański i Politechnika Gdańska utworzyły wspólne konsorcjum. Chcą m.in. wspólnie kształcić doktorantów i pozyskiwać granty na badania.

Konsorcjum powołane przez Wydziały chemiczne Uniwersytetu Gdańskiego i Politechniki Gdańskiej będzie nazywało się Gdańska Chemia Akademicka.

Uczelnie będą prowadziły międzynarodowe studia doktoranckie

"Jesteśmy przekonani, że zarówno chemia uniwersytecka, jak i politechniczna, działając wspólnie będą mogły osiągnąć więcej niż prowadząc samodzielną działalność" - powiedział dziekan Wydziału Chemii UG prof. Piotr Stepnowski.

Naukowiec podkreślił, że jednym z głównych celów utworzenia konsorcjum jest wspólne prowadzenie przez obie uczelnie studiów doktoranckich. "Działając razem możemy nadać tym studiom status studiów międzynarodowych, w tym zachęcić studentów z zagranicy, aby przyjeżdżali i robili doktoraty w Gdańsku" - powiedział prof. Stepnowski.

Dodał, że łącząc swoje siły uczelnie stworzą bardzo silną ofertą dla doktorantów, bo Wydział Chemii UG ma uprawnienia do nadawania tytułu doktora w dziedzinie biochemii, ochrony środowiska oraz chemii, z kolei Wydział Chemiczny PG ma takie same uprawnienia w chemii, biotechnologii oraz technologii chemicznej. "W sumie ta oferta uczyni z konsorcjum jednostkę unikatową w skali europejskiej, a może nawet światowej" - zauważył prof. Stepnowski.

Podkreślił, że za konsorcjum stać będzie kilkudziesięciu profesorów obu uczelni i kilkanaście dużych, dobrze wyposażonych jednostek naukowych, w których można będzie realizować różnego typu projekty naukowe, także w systemie interdyscyplinarnym. "Na wydziałach chemicznych obu uczelni wykłady prowadzą też zapraszani w tym celu naukowcy z zagranicy, co także podkreśla międzynarodowy wymiar studiów doktoranckich" - zaznaczył prof. Stepnowski.

Dziekan podkreślił też, że konsorcjum prowadzić będzie wspólne zabiegi o pozyskiwanie środków na projekty badawcze. Przypomniał, że już dziś wydziały chemiczne PG i UG, współpracują prowadząc wiele wspólnych projektów.

"Wydział chemii UG jest zorientowany głównie na badania w aplikacjach biomedycznych, z kolei Politechnika ma silne tradycje chemii leków, technologiczne czy inżynierii procesowej. To sprawia, że w wielu projektach chemicy z obu uczelni uzupełniają się. W tej chwili np. prowadzimy wspólne projekty dotyczące usuwania zanieczyszczeń ze strumieni wodnych i gazowych, a także poszukiwania nowych materiałów, w tym nanomateriałów oraz nowych leków, w tym środków, które mają służyć regeneracji tkanek" - powiedział prof. Stepnowski.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.