Umiejętności miękkie kształtuje dzieciństwo. Nie można się ich nauczyć?

Doświadczenia wyniesione z młodych lat kształtują kompetencje miękkie. Jeśli w dzieciństwie nie wykształciliśmy odpowiednich cech osobowych, to czy później nie mamy szans ich nabyć?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Umiejętności miękkie kształtuje dzieciństwo. Nie można się ich nauczyć?

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

28 sty 2015 5:03


Pracodawcy coraz bardziej doceniają umiejętności miękkie. Według Katarzyny Tuz, dyrektor ds. personalnych w BRE Ubezpieczenia, odgrywają one dużą rolę.

– Większość z nas wybierze specjalistę z danej dziedziny, z którym lepiej się dogaduje i z którym po prostu lepiej się współpracuje – mówi.

Podobnie myśli Aleksandra Figura, team leader w firmie doradztwa personalnego People. Zauważa, że podczas rekrutacji znacznie częściej pracodawcy są skłonni zrezygnować z umiejętności twardych niż z miękkich, których rozwój jest bardziej rozłożony w czasie.

Czytaj też: Młodzi bagatelizują kompetencje miękkie

Jednak jak wynika z opublikowanych przez British Psychological Society badań, umiejętności miękkie nie są związane z wykształceniem ani z doświadczeniem zawodowym. Empatia, umiejętność pracy w grupie, komunikacja – wszystkie te cechy zależą od doświadczeń wyniesionych z dzieciństwa.

Brytyjscy badacze zaobserwowali, że osoby, które spędzały sporo czasu z rodziną, miały wielu przyjaciół i dużo przebywały w grupie znajomych znacznie lepiej radzą sobie z wyzwaniami, jakie niesie ze sobą środowisko pracy.

Zdaniem naukowców wychowanie oraz czas poświęcony kolegom i koleżankom w największym stopniu kształtują umiejętności miękkie.

Czytaj też: Niekompetencja nie jest problemem tylko młodych menedżerów

Czy zatem jeśli w dzieciństwie nie wykształciliśmy odpowiednich cech osobowych, to jesteśmy na starcie skreśleni?

Niekoniecznie. Magdalena Micał, konsultant Human Solutions for Business potwierdza, że rodzina i grupy rówieśnicze mają wpływ na wykształcenie się kompetencji miękkich. Podkreśla jednak, że jeśli ktoś ma je słabo rozwinięte, może się ich nauczyć.

– Nie jest to łatwa nauka. Wymaga cierpliwości, determinacji i dużo pracy własnej, szczególnie jeżeli poziom danej umiejętności był początkowo bardzo niski. Natomiast jest jak najbardziej możliwa – mówi Magdalena Micał.

Dodaje, że jeżeli poziom jakiejś umiejętności jest niski, np. praca w grupie, to trening nie spowoduje nagle, że umiejętność zostanie opanowana na poziomie eksperckim – a przynajmniej nie stanie się tak u większości osób – pozwoli natomiast osiągnąć poziom, który umożliwi efektywne realizowanie zadań lub dostosowanie się do nowej sytuacji.

Co ciekawe, kompetencji miękkich można uczyć się już w szkole. Badania naukowców z UBC Sauder School of Business pokazują, że nawet obracanie hamburgerów może być dla nastolatków cennym doświadczeniem.

Wykonywanie jakichkolwiek prostych zadań w trakcie pracy dorywczej pozwala młodzieży zwiększyć umiejętności miękkie oraz uczy, jak radzić sobie w środowisku pracy. Szczególnie jeśli obowiązki zawodowe muszą pogodzić ze szkolnymi. Wówczas muszą dodatkowo nauczyć się zarządzać swoim czasem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

4 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

znawca 2015-01-30 11:22:56

to nie roszponka. to rukola :-)

fan maca 2015-01-28 20:12:53

nie widziałem w macu hambugsa z roszponką

koler 2015-01-28 16:00:19

a nie było zdjęć z pełnym zestawem