UE: 250 mln zł na zawodówki w Podlaskiem

0 0
UE: 250 mln zł na zawodówki w Podlaskiem
fot. pixabay

W latach 2014-2020 w Podlaskiem na szkoły zawodowe będzie 250 mln zł z UE. To trzykrotnie więcej niż w ostatnich latach.

Te 250 mln zł to pieniądze z zatwierdzonego przez Komisję Europejską Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Konkursy na dotacje dla szkół zawodowych będą jednymi z pierwszych, które w maju lub czerwcu ogłosi samorząd województwa podlaskiego.

- Stawiamy w pierwszej kolejności na współpracę szkół z pracodawcami, z przedsiębiorstwami. To jest najważniejsze, żeby powiązać szkolnictwo zawodowe z rynkiem pracy, z jego potrzebami przede wszystkim - mówi dla PAP Elżbieta Romańczuk, dyrektor departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku.

Czytaj też: Spółki Skarbu Państwa potrzebują absolwentów zawodówek

Dodała jednocześnie, że w RPO są też pieniądze przeznaczone na kampanię promocyjną szkolnictwa zawodowego wśród uczniów gimnazjów i ich rodziców.

- Uczeń szkoły gimnazjalnej to jeszcze bardzo młody człowiek. Często jego decyzje są poparte decyzjami jego rodziców, dlatego chcielibyśmy zrobić szeroką kampanię edukacyjną nawet w tym kierunku - wyjaśnia Romańczuk.

- Mówi się o tym, że licea lepiej przygotowują ludzi do studiów wyższych, technika też przygotowują, a do tego lepiej przygotowują do życia i chcemy to pokazać, że uczeń szkoły średniej z fachem, konkretnym zawodem może spokojnie pójść na studia, nawet jest mu łatwiej studiować na technicznych uczelniach niż po liceum - dodaje.

Podlaskie szkoły zawodowe w latach 2007-2013 z Europejskiego Funduszu Społecznego z programu Kapitał Ludzki miały do dyspozycji 20 mln euro. Romańczuk przypomniała, że pierwsze konkursy szły bardzo ciężko, nie było szkół zawodowych w regionie chętnych do sięgania po unijne dotacje.

To się zmieniło, gdy zmieniły się kryteria w programie i szkoły mogły więcej pieniędzy w ramach projektu (do 60 proc.) przeznaczać na inwestycje.

Średnio w ramach obecnego RPO, na inwestycje w ramach projektu będzie można przeznaczyć ok. 20 proc. pieniędzy. Romańczuk podkreśla, że szkoły zdobyły doświadczenie jak wykorzystywać pieniądze, niektóre z nich już nawiązały konkretną współpracę z przedsiębiorcami.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.