UE: 250 mln zł na zawodówki w Podlaskiem

W latach 2014-2020 w Podlaskiem na szkoły zawodowe będzie 250 mln zł z UE. To trzykrotnie więcej niż w ostatnich latach.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

UE: 250 mln zł na zawodówki w Podlaskiem

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

1 mar 2015 16:51


Te 250 mln zł to pieniądze z zatwierdzonego przez Komisję Europejską Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Konkursy na dotacje dla szkół zawodowych będą jednymi z pierwszych, które w maju lub czerwcu ogłosi samorząd województwa podlaskiego.

- Stawiamy w pierwszej kolejności na współpracę szkół z pracodawcami, z przedsiębiorstwami. To jest najważniejsze, żeby powiązać szkolnictwo zawodowe z rynkiem pracy, z jego potrzebami przede wszystkim - mówi dla PAP Elżbieta Romańczuk, dyrektor departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku.

Czytaj też: Spółki Skarbu Państwa potrzebują absolwentów zawodówek

Dodała jednocześnie, że w RPO są też pieniądze przeznaczone na kampanię promocyjną szkolnictwa zawodowego wśród uczniów gimnazjów i ich rodziców.

- Uczeń szkoły gimnazjalnej to jeszcze bardzo młody człowiek. Często jego decyzje są poparte decyzjami jego rodziców, dlatego chcielibyśmy zrobić szeroką kampanię edukacyjną nawet w tym kierunku - wyjaśnia Romańczuk.

- Mówi się o tym, że licea lepiej przygotowują ludzi do studiów wyższych, technika też przygotowują, a do tego lepiej przygotowują do życia i chcemy to pokazać, że uczeń szkoły średniej z fachem, konkretnym zawodem może spokojnie pójść na studia, nawet jest mu łatwiej studiować na technicznych uczelniach niż po liceum - dodaje.

Podlaskie szkoły zawodowe w latach 2007-2013 z Europejskiego Funduszu Społecznego z programu Kapitał Ludzki miały do dyspozycji 20 mln euro. Romańczuk przypomniała, że pierwsze konkursy szły bardzo ciężko, nie było szkół zawodowych w regionie chętnych do sięgania po unijne dotacje.

To się zmieniło, gdy zmieniły się kryteria w programie i szkoły mogły więcej pieniędzy w ramach projektu (do 60 proc.) przeznaczać na inwestycje.

Średnio w ramach obecnego RPO, na inwestycje w ramach projektu będzie można przeznaczyć ok. 20 proc. pieniędzy. Romańczuk podkreśla, że szkoły zdobyły doświadczenie jak wykorzystywać pieniądze, niektóre z nich już nawiązały konkretną współpracę z przedsiębiorcami.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.