Uczniowie nie wierzą, że szkoła zapewni im pracę

0 0
Uczniowie nie wierzą, że szkoła zapewni im pracę

Mniej niż połowa uczniów (tylko 48 proc.) wierzy, że dzięki szkole zdobędzie dobrą pracę. Co trzeci jest w tej sprawie pesymistą. Ostatni raz tak słabe dane odnotowano w 2003 r.

Tak wynika z badania CBOS i Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii "Młodzież 2013". W ramach cyklicznej analizy wzięto pod lupę opinie uczniów szkół ponadgimnazjalnych - pisze "Rzeczpospolita".

Pozytywne nastroje opuściły przede wszystkim uczących się w technikach - na atrakcyjną pracę po ich ukończeniu liczy 60 proc. uczniów (w 2010 r. 68 proc.) - oraz w szkołach zawodowych - w l. 2008-13 odsetek ten spadł z 70 do 61 proc.

Najbardziej pesymistyczni są uczniowie liceów ogólnokształcących - tylko 38 proc. liczy na sukces na rynku pracy (o 3 pkt proc. mniej niż w 2008 czy 2010 r.).

Wg badań odsetek uczniów liceów i techników, którzy czują się zagrożeni bezrobociem, sięga odpowiednio 65 i 70 proc. A to wyniki zbliżone do 2003 r., gdy stopa bezrobocia w Polsce sięgała 20 proc. (teraz 14 proc.). Z kolei w 2008 r. podobne obawy miało niemal o połowę mniej uczniów - ok. 38 proc.

Ponadto 60 proc. ankietowanych uważa, że o zdobyciu pracy decydują przede wszystkim znajomości i układy. To rekord takich wskazań w historii badania.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.