Uczelnie nie mogą być tylko dostawcą kadr

0 0
Uczelnie nie mogą być tylko dostawcą kadr
Brakuje m.in. systemu monitorowania ścieżki kariery absolwentów szkół wyższych (fot.fotolia)

Współpraca biznesu ze szkolnictwem wyższym pozostawia wiele do życzenia. Może przynieść pozytywne efekty tylko pod warunkiem zaangażowania obu stron.

Czy współpraca pracodawców z biznesem może być owocna? Miedzy innymi o tym dyskutowali eksperci podczas panelu dyskusyjnego „Uczelnie wyższe. Współpraca i komunikacja między nauką a biznesem”, który odbył się podczas Europejskiego Kongresu Logistycznego OneCargo w Katowicach.

Uczelnie nie mają motywacji do współpracy z biznesem

Jak podkreśla Artur Tomasik, prezes Związku Regionalnych Portów Lotniczych, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, że można nawiązać efektywną współpracę pod warunkiem, że obie strony będą zaangażowane.

Jak jednak podkreśla brakuje systemu monitorowania ścieżki kariery absolwentów szkół wyższych.

Z kolei Krzysztof Rutkowski, kierownik Katedry Logistyki, Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie zawrócił uwagę na fakt, że uczelnie za mało motywuje się do zaangażowania we wspólne projekty z biznesem.

- Nasze środowisko rozliczane jest głównie za publikacje i liczbę godzin dydaktycznych. Jeśli uda nam się stworzyć coś z biznesem, zostaje to zapisane na dole drobnym drukiem – wyjaśnia Krzysztof Rutkowski.

Robert Tomanek, prorektor ds. organizacji, finansów i rozwoju na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach zaznacza, że uczelnie nie mogą być tylko dostawcą kadr.

- Jeśli dzisiaj firma zamówi pracownika, to do załogi dołączy dopiero za trzy lata. Pytanie, jaki będzie rynek pracy za trzy lata i czy pracodawca nadal będzie potrzebował tych samych kompetencji – tłumaczy Tomanek.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.