www.rynekzdrowia.pl

Uczelnie medyczne nie boją się niżu demograficznego

0 0
Uczelnie medyczne nie boją się niżu demograficznego

Od wprowadzenia nowej matury w 2005 r., kandydaci na studentów mogą zarejestrować się w systemach informatycznych w dowolnej liczbie uczelni. Pierwsze informacje dotyczące rekrutacji w roku akademickim 2014/2015 nie są zatem wiążące, ale pokazują, które uczelnie medyczne i które kierunki cieszą się powodzeniem.

Jolanta Grzebieluch, rzecznik prasowy Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu informuje w rozmowie z Rynkiem Zdrowia, że podobnie jak w latach ubiegłych największym zainteresowaniem cieszą się studia na kierunku lekarskim i lekarsko- dentystycznym.

- Ten rok jest jednak wyjątkowy pod względem liczby kandydatów na te kierunki. Zarejestrowaliśmy 25 osób na jedno miejsce na kierunku lekarskim oraz 52 osoby na jedno miejsce na stomatologii. W ub.r. było to odpowiednio 9 i 17 osób - infomuje Jolanta Grzebieluch.

Rekordowe zainteresowanie

Wydział Lekarski Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy kolejny rok z rzędu odnotowuje zwiększającą się liczbę kandydatów. Marcin Czyżniewski, rzecznik UMK zwraca uwagę, że zainteresowanie kierunkami lekarskim i farmacją jest obecnie rekordowe.

- Limit miejsc na kierunku lekarskim to 150, tymczasem mamy 4910 kandydatów. W przypadku farmacji o 85 indeksów stara się 1002 kandydatów. Na nowy kierunek - optyka okularowa - zarejestrowaliśmy 4 kandydatów na jedno miejsce - informuje rzecznik.

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach odnotował 12 tys. kandydatów na studia stacjonarne I stopnia i stacjonarne jednolite magisterskie.

Na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym w rekrutacji 2014/2015 największą popularnością cieszyły się jednolite studia magisterskie stacjonarne na kierunku lekarsko-dentystycznym - 35 osób na jedno miejsce, na kierunku lekarskim - 18 osób na jedno miejsce, na farmacji - 7 osób na jedno miejsce.

Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego na rok akademicki 2014/2015 na Wydziale Lekarskim odnotowało: na kierunku lekarskim:  9,83 osób na 1 miejsce (limit 200 miejsc – 1967 kandydatów), lekarsko-dentystycznym: 15,06 osób na 1 miejsce (limit 50 miejsc - 753 kandydatów), na dietetyce: 4,01 osób na 1 miejsce (limit 80 miejsc - 321 kandydatów).

Uczelnie niemedyczne też chcą kształcić lekarzy

Wydział Nauk o Zdrowiu na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach to najpopularniejszy z wydziałów na uczelni. Jak informuje Jan Duda z Biura Promocji i Informacji UJK limity na studia stacjonarne pierwszego na kierunkach: fizjoterapia, pielęgniarstwo, położnictwo, ratownictwo medyczne I stopnia zostały już wyczerpane.

- Mamy też liczne pytania o kierunek lekarski, który ma zostać uruchomiony w przyszłym roku - zaznacza Jan Duda.

Kielecki uniwersytet zamierza w roku akademickim 2015/2016 rozpocząć kształcenie 75 przyszłych lekarzy.

Cały artykuł czytaj tutaj.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.