Uczelnie medyczne nie boją się niżu demograficznego

Od wprowadzenia nowej matury w 2005 r., kandydaci na studentów mogą zarejestrować się w systemach informatycznych w dowolnej liczbie uczelni. Pierwsze informacje dotyczące rekrutacji w roku akademickim 2014/2015 nie są zatem wiążące, ale pokazują, które uczelnie medyczne i które kierunki cieszą się powodzeniem.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Uczelnie medyczne nie boją się niżu demograficznego

PODZIEL SIĘ


Autor: Katarzyna Rożko, JJ/Rynek Zdrowia

www.rynekzdrowia.pl

22 lip 2014 10:27


Jolanta Grzebieluch, rzecznik prasowy Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu informuje w rozmowie z Rynkiem Zdrowia, że podobnie jak w latach ubiegłych największym zainteresowaniem cieszą się studia na kierunku lekarskim i lekarsko- dentystycznym.

- Ten rok jest jednak wyjątkowy pod względem liczby kandydatów na te kierunki. Zarejestrowaliśmy 25 osób na jedno miejsce na kierunku lekarskim oraz 52 osoby na jedno miejsce na stomatologii. W ub.r. było to odpowiednio 9 i 17 osób - infomuje Jolanta Grzebieluch.

Rekordowe zainteresowanie

Wydział Lekarski Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy kolejny rok z rzędu odnotowuje zwiększającą się liczbę kandydatów. Marcin Czyżniewski, rzecznik UMK zwraca uwagę, że zainteresowanie kierunkami lekarskim i farmacją jest obecnie rekordowe.

- Limit miejsc na kierunku lekarskim to 150, tymczasem mamy 4910 kandydatów. W przypadku farmacji o 85 indeksów stara się 1002 kandydatów. Na nowy kierunek - optyka okularowa - zarejestrowaliśmy 4 kandydatów na jedno miejsce - informuje rzecznik.

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach odnotował 12 tys. kandydatów na studia stacjonarne I stopnia i stacjonarne jednolite magisterskie.

Na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym w rekrutacji 2014/2015 największą popularnością cieszyły się jednolite studia magisterskie stacjonarne na kierunku lekarsko-dentystycznym - 35 osób na jedno miejsce, na kierunku lekarskim - 18 osób na jedno miejsce, na farmacji - 7 osób na jedno miejsce.

Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego na rok akademicki 2014/2015 na Wydziale Lekarskim odnotowało: na kierunku lekarskim:  9,83 osób na 1 miejsce (limit 200 miejsc – 1967 kandydatów), lekarsko-dentystycznym: 15,06 osób na 1 miejsce (limit 50 miejsc - 753 kandydatów), na dietetyce: 4,01 osób na 1 miejsce (limit 80 miejsc - 321 kandydatów).

Uczelnie niemedyczne też chcą kształcić lekarzy

Wydział Nauk o Zdrowiu na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach to najpopularniejszy z wydziałów na uczelni. Jak informuje Jan Duda z Biura Promocji i Informacji UJK limity na studia stacjonarne pierwszego na kierunkach: fizjoterapia, pielęgniarstwo, położnictwo, ratownictwo medyczne I stopnia zostały już wyczerpane.

- Mamy też liczne pytania o kierunek lekarski, który ma zostać uruchomiony w przyszłym roku - zaznacza Jan Duda.

Kielecki uniwersytet zamierza w roku akademickim 2015/2016 rozpocząć kształcenie 75 przyszłych lekarzy.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.