Uczelnie, dofinansowanie: Będzie dodatkowy 1 mld zł na naukę?

Dodatkowy 1 mld zł na naukę? - Mówię tu o przyszłorocznym budżecie, ale z założeniem, że ten miliard będzie do dyspozycji polskich uczonych - w sposób trwały, również w kolejnych latach - powiedział wicepremier Jarosław Gowin.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Uczelnie, dofinansowanie: Będzie dodatkowy 1 mld zł na naukę?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

7 lip 2017 13:33


• Uzgodniłem z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, że wspólnie będziemy zabiegać o to, żeby w przyszłorocznym budżecie znalazł się dodatkowy miliard na badania naukowe - powiedział Gowin.

• Chciałbym, aby spora część trafiła bezpośrednio do uczelni na badania statutowe - wymienił.

• Część powinna pójść też na działalność Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej - dodał.

• Aby znalazł się dodatkowy 1 mld zł, potrzebna jest jeszcze zgoda ministra finansów - wyjaśnił wicepremier.

• On jednak jest zdecydowanym zwolennikiem inwestowania w naukę - zaznaczył.

*****

 

Ma pan chyba pozytywne informacje dotyczące finansowania nauki...

Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego: Uzgodniłem z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, że wspólnie będziemy zabiegać o to, żeby w przyszłorocznym budżecie znalazł się dodatkowy miliard na badania naukowe. Mówię tu o przyszłorocznym budżecie, ale z założeniem, że ten miliard będzie już w budżecie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - czyli tak naprawdę do dyspozycji polskich uczonych - w sposób trwały, również w kolejnych latach.

Jak teraz wygląda finansowanie nauki?

Tutaj mamy wieloletnie zaniedbania. Nie obiecuję, że teraz uda się te zaniedbania nadrobić. A przypomnę, że poprzedni rząd Ewy Kopacz podjął zobowiązanie, że do roku 2020 Polska osiągnie poziom 1,7 proc. PKB wydatków na badania i rozwój - wydatki na naukę są tu istotnym komponentem.Nasz rząd przejął to zobowiązanie po poprzednikach.

Czytaj też: Wielkie zmiany w szkolnictwie wyższym: Przetrwają tylko najlepsze uczelnie?

W roku 2015 wydatki na B+R osiągnęły poziom 1 proc. PKB, a w 2016 i 2017 r. raczej ogromnej różnicy nie będzie. Mam jednak nadzieję, że od roku 2018 zarówno dzięki dodatkowemu miliardowi zł na naukę, jak i dzięki dwóm ustawom o innowacyjności - zachęcającym przedsiębiorców do inwestowania w badania naukowe - skok środków na badania i rozwój będzie znaczący.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.