Uczelnie chcą zrobić z księży świetnych menedżerów. A czy księżą chcą nimi zostać?

0 0
Uczelnie chcą zrobić z księży świetnych menedżerów. A czy księżą chcą nimi zostać?

Parafia działa w skomplikowanym otoczeniu i nie da się nią zarządzać na chłopski rozum, więc powstają kierunki, które mają uczyć umiejętności menedżerskich proboszczów i osoby świeckie związane z parafiami.

Kierunek zarządzanie instytucją kościelną pojawił się na naszych uczelniach stosunkowo niedawno. Wszystko zaczęło się w 2009 r. we Wrocławiu. W stolicy Dolnego Śląska księża wpadli na pomysł, by stworzyć kierunek, który uczyłby ich nowoczesnego zarządzanie parafią.

Z pomocą tamtejszego Uniwersytetu Ekonomicznego udało się ogłosić nabór. W ślad za Wrocławiem poszły szkoły wyższe w Rzeszowie, Warszawie, Katowicach i w Poznaniu.

Na razie nie wszyscy księża są przekonani do celowości tej inicjatywy. Są problemy z odpowiednią liczbą chętnych. Na Teologicznym Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach kierunek zamknięto. W Poznaniu nie udało się jeszcze w ogóle wystartować, chociaż były próby w marcu i październiku 2012 r.

- Niestety było mało chętnych - mówi dr Krzysztof Gołata z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, kierownik studiów podyplomowych zarządzanie instytucją kościelną. - A uczelnia ma swoje progi, od których uruchamia kierunki. Musi być ekonomiczna podstawa - tłumaczy.

W tym wypadku próg wynosi 25 osób. - Zrobiliśmy szeroką akcję reklamową - wspomina dr Gołata. - Zamieściliśmy ofertę w internecie. Wysyłaliśmy też pisma, listy i programy do wszystkich 400 parafii z archidiecezji poznańskiej.

Nie przyniosło to jednak oczekiwanego rezultatu. - Myślałem, że będzie lepiej, chociaż dostawałem sygnały z kręgów kościelnych, że to bardzo trudna materia - wspomina dr Gołata. Liczy na to, że do trzech razy sztuka i w październiku w końcu uda się uruchomić studia.

Skąd się bierze opór duchownych? Krzysztof Gołata uważa, że wynika z niewiedzy, że poruszane w programie studiów zagadnienia mogą się im przydać. - Osoby świeckie, które działają w instytucjach kościelnych jak Caritas, szybciej dostrzegają potrzebę zdobywania tej wiedzy - zauważa.

Jakie konkretnie umiejętności zdobędą uczestnicy studiów? Między innymi dowiedzą się, jak pozyskiwać fundusze unijne, jak lokować pieniądze, w jaki sposób komunikować się i porozumiewać, aby dotrzeć nie tylko do wiernych, ale również do innych mieszkańców w parafii. I oczywiście dowiedzą się, jak zarządzać parafią jako instytucją.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.