Uczelnie chcą zrobić z księży świetnych menedżerów. A czy księżą chcą nimi zostać?

Parafia działa w skomplikowanym otoczeniu i nie da się nią zarządzać na chłopski rozum, więc powstają kierunki, które mają uczyć umiejętności menedżerskich proboszczów i osoby świeckie związane z parafiami.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Uczelnie chcą zrobić z księży świetnych menedżerów. A czy księżą chcą nimi zostać?

PODZIEL SIĘ


Autor: Damian Baran

19 kwi 2013 9:00


Kierunek zarządzanie instytucją kościelną pojawił się na naszych uczelniach stosunkowo niedawno. Wszystko zaczęło się w 2009 r. we Wrocławiu. W stolicy Dolnego Śląska księża wpadli na pomysł, by stworzyć kierunek, który uczyłby ich nowoczesnego zarządzanie parafią.

Z pomocą tamtejszego Uniwersytetu Ekonomicznego udało się ogłosić nabór. W ślad za Wrocławiem poszły szkoły wyższe w Rzeszowie, Warszawie, Katowicach i w Poznaniu.

Na razie nie wszyscy księża są przekonani do celowości tej inicjatywy. Są problemy z odpowiednią liczbą chętnych. Na Teologicznym Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach kierunek zamknięto. W Poznaniu nie udało się jeszcze w ogóle wystartować, chociaż były próby w marcu i październiku 2012 r.

- Niestety było mało chętnych - mówi dr Krzysztof Gołata z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, kierownik studiów podyplomowych zarządzanie instytucją kościelną. - A uczelnia ma swoje progi, od których uruchamia kierunki. Musi być ekonomiczna podstawa - tłumaczy.

W tym wypadku próg wynosi 25 osób. - Zrobiliśmy szeroką akcję reklamową - wspomina dr Gołata. - Zamieściliśmy ofertę w internecie. Wysyłaliśmy też pisma, listy i programy do wszystkich 400 parafii z archidiecezji poznańskiej.

Nie przyniosło to jednak oczekiwanego rezultatu. - Myślałem, że będzie lepiej, chociaż dostawałem sygnały z kręgów kościelnych, że to bardzo trudna materia - wspomina dr Gołata. Liczy na to, że do trzech razy sztuka i w październiku w końcu uda się uruchomić studia.

Skąd się bierze opór duchownych? Krzysztof Gołata uważa, że wynika z niewiedzy, że poruszane w programie studiów zagadnienia mogą się im przydać. - Osoby świeckie, które działają w instytucjach kościelnych jak Caritas, szybciej dostrzegają potrzebę zdobywania tej wiedzy - zauważa.

Jakie konkretnie umiejętności zdobędą uczestnicy studiów? Między innymi dowiedzą się, jak pozyskiwać fundusze unijne, jak lokować pieniądze, w jaki sposób komunikować się i porozumiewać, aby dotrzeć nie tylko do wiernych, ale również do innych mieszkańców w parafii. I oczywiście dowiedzą się, jak zarządzać parafią jako instytucją.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.