Te kierunki studiów były najczęściej wybierane w Krakowie

0 0
Te kierunki studiów były najczęściej wybierane w Krakowie

- Sinologia, inżynieria biomedyczna, marketing i komunikacja rynkowa to - zgodnie z wynikami rekrutacji na studia stacjonarne I stopnia - kierunki najczęściej wybierane w największych krakowskich uczelniach przez tegorocznych maturzystów.

Na UJ - jak poinformował przedstawiciel uczelni Maciej Rogala - na studiach stacjonarnych uczelnia przygotowała 9046 miejsc, a liczba kandydatów wyniosła 27 tys. 288. Kandydaci mogli aplikować na dowolną liczbę kierunków, jednak warunek wniesienia opłaty rekrutacyjnej 75 zł za każdą rejestrację powoduje, że większość osób dokonuje przemyślanych wyborów (większość ubiega się o przyjęcie na maksymalnie trzy kierunki, choć zdarzają się pojedyncze osoby, które dokonują rejestracji na 12 kierunków).

W tym roku najwięcej osób ubiegało się o przyjęcie na kierunek lekarski - 1967, na prawo - 1961 osób, oraz na psychologię - 1196 osób.

Najtrudniej było się dostać na: sinologię (15,2 osoby na miejsce), kierunek lekarsko-dentystyczny (15,1 osoby na miejsce) oraz na japonistykę (12,3 osoby na miejsce).

Czytaj też: Nie trzeba mieć matury by studiować

Oprócz nowo uruchamianej sinologii, w tegorocznej ofercie UJ pojawiło się pięć innych nowych kierunków studiów I stopnia. Spośród nich największą popularnością cieszyły się: prawo własności intelektualnej i nowych mediów (7,5 kandydata na miejsce) oraz język polski w komunikacji społecznej, specjalność: komunikacja w praktyce społecznej (2,1 kandydata na miejsce).

"Liczba kandydatów na studia stacjonarne w stosunku do poprzedniego roku pozostała na podobnym poziomie. Na studia, na które liczba kandydatów jest mniejsza niż ustalony limit przyjęć, zostały uruchomione dodatkowe nabory" - podał przedstawiciel uczelni i dodał, że uczelnia obserwuje mniejsze niż w ubiegłym roku zainteresowanie studiami niestacjonarnymi.

Na studia stacjonarne I stopnia AGH przygotowała miejsca dla 6795 studentów. Kandydaci złożyli 12 tys. 714 podań.

Jak poinformował rzecznik AGH Bartosz Dembiński, maturzyści mogli aplikować na 57 kierunków studiów oferowanych przez 16 wydziałów. Wśród nich pojawiły się trzy nowości: elektronika (Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji), mikroelektronika w technice i medycynie (Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej) oraz inżynieria ciepła (Wydział Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej).

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.