Te kierunki rzeszowskich uczelni cieszą się największą popularnością

Największym zainteresowaniem wśród przyszłych studentów, którzy wybierają studia na rzeszowskich uczelniach publicznych, cieszy się filologia angielska na Uniwersytecie Rzeszowskim (UR) oraz finanse i rachunkowość na Politechnice Rzeszowskiej (PRz).
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Te kierunki rzeszowskich uczelni cieszą się największą popularnością

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

22 lip 2014 9:52


Na PRz na studia stacjonarne I stopnia zgłosiło się ponad 5,7 tys. chętnych na prawie 3,4 tys. miejsc. Oznacza to, że w tym roku chęć studiowania na PRz wyraziło około 1,2 tys. mniej osób niż w roku ubiegłym.

Najbardziej na PRz oblegany jest kierunek finanse i rachunkowość, gdzie na jedno miejsce czeka więcej niż 4 osoby. Jak poinformowała rzeczniczka uczelni Magdalena Kamler, chętnych do studiowania na tym kierunku jest 886. Sporym zainteresowaniem cieszy się także automatyka i robotyka - również ponad 4 osoby na jedno miejsce.

Nie maleje zainteresowanie takimi kierunkami jak lotnictwo i kosmonautka, logistyka, mechanika i budowa maszyn, mechatronika. Na każdy z tych kierunków zapisały się ponad 3 osoby na miejsce.

Nowością w ofercie uczelni jest inżynieria medyczna I stopnia. To pierwszy na Podkarpaciu taki kierunek studiów; ruszy od nowego roku akademickiego. Studenci będą zdobywać wiedzę i doświadczenie niezbędne przy tworzeniu nowoczesnej technologii inżynierskiej i uczyć się jej zastosowania w praktyce medycznej. Osoby, które ukończą inżynierię medyczną, będą mogły nie tylko nadzorować działanie aparatury medycznej, ale też będą specjalistami od doboru odpowiednich technik stosowanych w procesie leczenia pacjenta.

Czytaj też: Na te kierunki nigdy nie brakuje chętnych

Na 90 miejsc na tym kierunku zgłosiło się 226 osób.

Na Uniwersytecie Rzeszowskim zgłosiło się ponad 11,7 tys. chętnych; uczelnia oferuje prawie 7 tys. miejsc na studiach stacjonarnych i ponad 5 tys. miejsc na niestacjonarnych. Rzecznik UR Grzegorz Kolasiński podkreślił, że rekrutacja w tym roku jest na podobnym poziomie jak w ubiegłym. Najpopularniejszym kierunkiem pod względem liczby chętnych na jedno miejsce jest filologia angielska, na którą zgłosiło się ponad 6,3 osoby na jedno miejsce. Na drugim miejscu uplasowało się pielęgniarstwo z 6,2 osobami na jedno z 70 miejsc. Popularnością cieszy się także fizjoterapia - prawie 4,7 osoby na miejsce.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.