Szwedzki, duński, norweski, fiński. Dobrze znać te języki, jeśli chce się zarabiać krocie

0 0
Szwedzki, duński, norweski, fiński. Dobrze znać te języki, jeśli chce się zarabiać krocie
Fiński, szwedzki, norweski, duński - za znajomość każdego z tych języków skandynawskich pracodawcy są skłonni sporo zapłacić. /fot. pixabay

W Polsce języki skandynawskie są szczególnie pożądane w centrach usług wspólnych. Osoby pracujące w nich na stanowisku specjalisty (w zależności od doświadczenia) zarobią miesięcznie w granicach 3,8–9 tys. zł, kierownicy w granicach 8-11 tys. zł, a dyrektorzy nawet 12 tys. zł.

Obecnie wśród Polaków rośnie popularność języków skandynawskich. Wynika to z coraz częstszych kontaktów biznesowych między firmami polskimi i skandynawskimi oraz rosnącej emigracji zarobkowej do Szwecji, Norwegii i Danii. Zauważalny jest również wzrost obecności skandynawskich firm na polskim rynku. W Polsce powstają placówki firm z sektora usług wspólnych, finansowych, a także transportowo-logistycznych i budowlanych.

Bliskie położenie, niskie koszty i dobrze wykwalifikowana kadra to zachętą dla północnych firm do rozwijania działalności w Polsce. Według danych Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej również polskie firmy coraz częściej decydują się na zainwestowanie w Skandynawii (lub przynajmniej eksportowanie do Skandynawii towarów). Po Niemczech kraje skandynawskie są drugim najważniejszym kierunkiem sprzedaży dla polskich przedsiębiorstw (7,4 proc. udziału w polskim eksporcie).

Polscy skandynawiści

- Polacy coraz częściej decydują się na emigrację zarobkową do krajów skandynawskich. Dlatego coraz popularniejsze wśród naszych słuchaczy stają się języki tamtego regionu – szczególnie języki szwedzki i norweski - mówi Magdalena Marcinkowska ze szkoły językowej i agencji tłumaczeń Skrivanek.

- Rosnące zapotrzebowanie na języki skandynawskie doskonale wyczuła Wyższa Szkoła Europejska w Krakowie, otwierając kierunek skandynawistyka, studia o profilu filologiczno-biznesowym. Studenci mają możliwość zyskać wiedzę z zakresie językowym, medialnym i kulturowym, dzięki czemu mogą podjąć współpracę z mediami, w biznesie, instytucjami kultury, czy w administracji – dodaje.

Zdaniem prof. dr hab. Hieronima Chojnackiego, dyrektora Instytutu Skandynawistyki i Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Gdańskiego to, co się obecnie dzieje na rynku obala mit, jakoby studia lingwistyczne kształciły bezrobotnych. - Studenci studiów licencjackich są bombardowani ofertami pracy. Dokładnie rozumiemy powody, dlaczego jest ogromne zapotrzebowanie rynkowe na skandynawistów. Następuje reorientacja polskiej gospodarki na kierunek północny. To bardzo komfortowa i luksusowa sytuacja, o której wiemy nie tylko my, ale i studenci - mówi.

A znajomość którego języka opłaca się najbardziej? Poniżej przedstawiamy krótkie opisy języków, wraz z informacjami o przybliżonych zarobkach osób deklarujących ich znajomość.

Język norweski

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

 • Języki to podstawa w tych czasach.
  internetowazmiana.blogspot.com/

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.