Szkoły zawodowe i technika: Czy kształcenie się opłaca?

Rząd uruchamia programy, które mają skłonić młodych Polaków do wybierania szkół zawodowych, bo jak twierdzą - te zagwarantują im konkretny fach i pracę. Czy naprawdę tak jest?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Szkoły zawodowe i technika: Czy kształcenie się opłaca?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

26 mar 2015 10:24


Jak wynika z badania przeprowadzonego przez TNS Polska na zlecenie Gumtree Polska wśród 600 uczniów i absolwentów szkół zawodowych i technicznych, 79 proc. młodych, którzy jeszcze się kształcą w zawodzie, dobrze ocenia swoje perspektywy na przyszłość. To jednak zmienia się nieco po ukończeniu szkoły.

Czytaj też: Jaką zawodówkę wybrać? MEN stworzyło mapę szkół dla uczniów z całego kraju

77 proc. absolwentów deklaruje, że nie pracuje w swoim wyuczonym zawodzie. Podobny procent ankietowanych uważa, że znalezienie pracy w Polsce jest trudniejsze niż zagranicą.

Większość́ młodych fachowców uważa, że absolwentom techników i szkół zawodowych jest łatwiej na rynku pracy niż̇ absolwentom liceów ogólnokształcących. Mimo to, czterech na dziesięciu respondentów nie zgadza się̨ ze stwierdzeniem, że osobom, które ukończyły technikum lub szkołę̨ zawodową, łatwo jest znaleźć́ pracę.'

Czytaj też: Szkoły zawodowe zagwarantują młodym pracę?

Prawie 40 proc. z nich uważa, że absolwenci nie otrzymują wsparcia na starcie swojej kariery zawodowej, a według 83 proc. dodatkowe wsparcie zdecydowanie jest potrzebne.

Według danych zebranych w raporcie, uczniowie szkół zawodowych i techników oraz absolwenci, w dużej mierze planują sami decydować o swojej karierze, prowadząc własną działalność gospodarczą.

Takie rozwiązanie bierze pod uwagę aż 64 proc. osób biorących udział w badaniu. Prawie co piąty z nich uważa, że jest to najbardziej atrakcyjna forma zatrudnienia, a 6 proc. spośród osób w wieku 18-21 już posiada własną firmę.

Ci, którzy decydują się pracować dla kogoś, chcieliby pracować w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony. Zwolennikiem tego rodzaju umowy jest co drugi badany (50 proc.). Co piąty respondent za najbardziej atrakcyjną formę̨ zatrudnienia uważa umowę̨ o pracę na czas określony (20 proc.).

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Doadriana 2015-04-01 01:32:20

Ja uważam, że lepiej jest jednak pracować w zawodzie. Brałeś udział w tych praktykach? Mógłbyś coś o nich powiedzieć?

Adrian 2015-03-27 07:48:46

Jak widać większość osób nie pracuje w swoim zawodzie. Warto więc stawiać na interdyscyplinarność i umiejętności miękkie :) Instytut Badań Systemowych PAN organizuje XI edycję Letnich Praktyk Badawczych. Jako uczestnik X, jubileuszowej edycji, polecam udział w przedsięwzięciu. Poznasz ciekawe osoby, będziesz pracował w interdyscyplinarnym zespole, a przede wszystkim zajmiesz się rozwiązywaniem problemów, z którymi zmaga się wiele polskich firm. Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie: praktyki.ibspan.waw.pl