Szkoły wyższe zwalniają

0 0
Szkoły wyższe zwalniają

Kłopoty finansowe publicznych uczelni skutkują decyzjami o zwolnieniach. Redukcja kadry to dla nich szansa na przetrwanie na rynku.

O pogarszającej się z roku na rok sytuacji uczelni wyższych informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Jak mówi dla "DGP" prof. Mirosław Gornowicz, protektor ds. ekonomicznych i rozwoju Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, aż 11 z 19 uniwersytetów odnotowało w ubiegłym roku stratę.

Nowelizacja ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. 84, poz. 455 z późn. zm.) zobligowała uczelnie, które mają problemy finansowe, do wprowadzenia programu naprawczego. Zgodnie z przepisami publiczne szkoły wyższe muszą go opracować, jeśli suma strat w okresie nie dłuższym niż pięć ostatnich lat przekracza 25 proc. ostatniej dotacji z budżetu państwa - podaje "DGP".

- Taki program obejmuje m.in. zwolnienia pracowników, wygaszanie etatów. Uczelnie ratują się też, wyprzedając mienie - wylicza dla "DGP" prof. Czesław Puchalski.

Największe wydatki dla uczelni stanowią koszty płac.

- Tylko na naszym uniwersytecie w Olsztynie wynoszą one ponad 260 mln zł. Dlatego ich ograniczenie przynosi największe efekty - wypowiada się na łamach "DGP" prof. Mirosław Gornowicz.

 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.