Szkoły wyższe zwalniają

Kłopoty finansowe publicznych uczelni skutkują decyzjami o zwolnieniach. Redukcja kadry to dla nich szansa na przetrwanie na rynku.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Szkoły wyższe zwalniają

PODZIEL SIĘ


Autor: Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna

3 lip 2013 9:44


O pogarszającej się z roku na rok sytuacji uczelni wyższych informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Jak mówi dla "DGP" prof. Mirosław Gornowicz, protektor ds. ekonomicznych i rozwoju Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, aż 11 z 19 uniwersytetów odnotowało w ubiegłym roku stratę.

Nowelizacja ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. 84, poz. 455 z późn. zm.) zobligowała uczelnie, które mają problemy finansowe, do wprowadzenia programu naprawczego. Zgodnie z przepisami publiczne szkoły wyższe muszą go opracować, jeśli suma strat w okresie nie dłuższym niż pięć ostatnich lat przekracza 25 proc. ostatniej dotacji z budżetu państwa - podaje "DGP".

- Taki program obejmuje m.in. zwolnienia pracowników, wygaszanie etatów. Uczelnie ratują się też, wyprzedając mienie - wylicza dla "DGP" prof. Czesław Puchalski.

Największe wydatki dla uczelni stanowią koszty płac.

- Tylko na naszym uniwersytecie w Olsztynie wynoszą one ponad 260 mln zł. Dlatego ich ograniczenie przynosi największe efekty - wypowiada się na łamach "DGP" prof. Mirosław Gornowicz.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.