Szkolnictwo zawodowe, zmiany: Koniec "zawodówki" - zamiast niej powstanie dwustopniowa szkoła branżowa. Co jeszcze?

• Zmiany w szkolnictwie zawodowym będą zmierzać do wprowadzenia systemu dualnego.
• Powstanie dwustopniowa szkoła branżowa, która wykształci dobrych fachowców.
• Rozwinięta zostanie Sieć Centrów Kształcenia Praktycznego poprzez utworzenie jednego centrum w powiecie.
• "Korpus Fachowców" wspomoże edukację w szkołach branżowych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Szkolnictwo zawodowe, zmiany: Koniec "zawodówki" - zamiast niej powstanie dwustopniowa szkoła branżowa. Co jeszcze?

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

24 cze 2016 13:34


- Zmiany w szkolnictwie zawodowym będą zmierzać do wprowadzenia systemu dualnego, który będzie odpowiadał potrzebom gospodarki i będzie realizowany we współpracy z przedsiębiorcami – powiedziała w piątek (24 czerwca) w Wałbrzychu szefowa MEN Anna Zalewska.

Zalewska oraz wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki przedstawili w piątek w siedzibie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park" kierunki zmian w szkolnictwie zawodowym. Zostały one wypracowane w ramach ogólnopolskiej debaty "Uczeń. Rodzic. Nauczyciel - Dobra Zmiana".

Pracodawcy wsparciem w edukacji

Zalewska podkreśliła, że priorytetem nowego systemu edukacji zawodowej będzie włączenie w proces edukacji pracodawców.

- Będą oni mieli wpływ na tworzenie nowych zawodów oraz podstawy programowej. Będą oni uczestniczyć w programach nauczania uwzględniając potrzeby lokalnego i regionalnego rynku pracy - mówiła.

Pracodawcy mają też być wparciem kadrowym dla szkól i być zaangażowani w proces egzaminowania.

- Dzięki takiemu zaangażowaniu pracodawców uczeń będzie nabywał umiejętności zawodowe przy uwzględnieniu nowoczesnych technik i technologii stosowanych przez pracodawców. Będzie miał tym samy większe szanse na zatrudnienie - mówiła szefowa MEN.

Dodała, że po skończeniu edukacji zawodowej absolwent nie będzie musiał starać się o dodatkowe uprawnienia.

- Na przykład elektryk nie będzie musiał szukać miejsc, gdzie zdobędzie potwierdzenie swoich umiejętności - mówiła Zalewska.

Powstanie szkoła branżowa

Szefowa MEN podkreśliła, że efektem reformy szkolnictwa zawodowego będzie wprowadzenie m.in. nowoczesnej szkoły branżowej.

- Ona zastąpi szkołę zawodową. Szkoła branżowa będzie szkołą dwustopniową. Po skończeniu szkoły branżowej drugiego stopnia będzie można zdawać maturę i dalej kształcić się na studiach, ale też z każdego etapu tej edukacji będzie można podjąć pracę" - mówiła Zalewska.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

3 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

juzek 2016-11-29 19:47:37

moze czegos nie lapie ale jak to bedzie wyglodalo np 3lata normalnej szkoly i rok na egzaminy czy jak

magnum 2016-06-29 14:26:40

Ale przecież dziecko które idzie do gimnazjum wcale nie zwiększa swoich szans na budownaie "zindywidualizowanych kompetencji". To moim zdaniem nietrafiony argument, ale chętnie posłucham innych argumentów przeciw reformie 8+4

w.potega@neostrada.pl 2016-06-24 16:23:46

Dualny system nie wymagał odkrycia. Był w Polsce i został zlikwidowany po drugiej wojnie światowej, ze względów ideologicznych. Ważniejsza i trudniejsza kwestia to wczesne odkrywanie predyspozycji i budowanie zainteresowań, od pierwszej klasy szkoły podstawowej. W żadnym wypadku sześcioletniej szkoły podstawowej nie należy przedłużać, aby dzieci o różnych predyspozycjach i zainteresowaniach zaczęły wcześnie budować swoje zindywidualizowane kompetencje.