Szkolnictwo zawodowe: Koniec "zawodówek". Zmiany rozpoczną się w 2017 r.

• - Szkolnictwo zawodowe to ważny element edukacji, który nie może czekać na „długoletnie dyskusje” - uważa minister edukacji narodowej Anna Zalewska.
• Minister zapowiedziała, że w czerwcu przedstawi zmiany, które czekają ten rodzaj szkół.
• Większe zaangażowanie w kształcenie młodego człowieka musi być po stronie pracodawcy.
• Wg Zalewskiej konieczna jest zmiana nazwy "zawodówka", bo ma ona złe konotacje.
REKLAMA
Puls HR Puls HR

Szkolnictwo zawodowe: Koniec "zawodówek". Zmiany rozpoczną się w 2017 r.

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

18 kwi 2016 17:24


Anna Zalewska uczestniczyła w poniedziałek (18 kwietnia) w Podkarpackiej Debacie o Edukacji "Kształcenie zawodowe dla rynku pracy". Spotkanie było jednym z cyklu 16 wojewódzkich debat oświatowych o zmianach w systemie oświaty.

Minister powiedziała, że szkolnictwo zawodowe "nie może już dłużej czekać na zmiany". "Kończymy dyskusje na ten temat i w czerwcu, razem z wicepremierem (Mateuszem) Morawieckim, na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Wałbrzychu przedstawimy zmiany. Zmiana rozpocznie się w 2017 r. i ma być ewolucyjna" - dodała.

Minister zaznaczyła, że kierunek zmian jest jednoznaczny - większe zaangażowanie w kształcenie młodego człowieka musi być po stronie pracodawcy.

Czytaj też: Zawodówki wracają do łask

"Zmierzamy do drogiego systemu, stąd spotykamy się z pracodawcami, aby partycypowali w kosztach kształcenie młodego człowieka. Młody człowiek nie może być sam u pracodawcy, potrzebny jest też wychowawca. Kierunek zmian niemiecki i austriacki, ale model absolutnie nasz" - powiedziała.

Szefowa resortu edukacji zaznaczyła, że konieczna jest zmiana nazwy "zawodówka", bo ma ona złe konotacje. "Moglibyśmy wydać dziesiątki milionów na kampanię z przystojnymi hydraulikami i pięknymi informatyczkami, ale nie uzyskalibyśmy tego efektu (zmiany). Młodzież mówi, że trzeba zastanowić się nad zmianą nazwy po to, aby przeciąć te dyskusję" - dodała.

Czytaj też: Zawodówki nie dla dziewczyn

Podsumowując debatę Zalewska powiedziała, że rozważana jest w ministerstwie propozycja wprowadzenia doradztwa zawodowego już w szkole podstawowej. Zdaniem minister w gimnazjach jest już za późno na rozmowy o przyszłości zawodowej uczniów.

fot.men.gov.pl fot.men.gov.pl

Kolejnym pomysłem rozważanym razem z resortem rozwoju jest wprowadzenia do szkolnictwa zawodowego tzw. "aniołów biznesu". Jak powiedziała Zalewska, takim "aniołem" mógłby być np. szewc, który kształciłby uczniów w swoim zakładzie.

Zapowiedziała, że nauczyciele będą musieli przyzwyczaić się do ciągłego kształcenia. Ma to, jej zdaniem, stać się "standardem w edukacji".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

REKLAMA