Szkolnictwo zawodowe bliżej rynku pracy

0 0
Szkolnictwo zawodowe bliżej rynku pracy

1150 miejsc na praktyki i staże w opolskich firmach oraz w partnerskich regionach województwa w Niemczech i Austrii - powstanie w ramach zainaugurowanego w czwartek w Opolu projektu "Opolskie szkolnictwo zawodowe bliżej rynku pracy".

Instytucje odpowiedzialne za jego realizację to Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu oraz Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki. Partnerem jest Centrum im. Adama Smitha. Wartość całego programu oszacowano na blisko 19 mln zł. Jego celem, oprócz zapewnienia uczniom szkół zawodowych praktyk w opolskich firmach, jest podniesienie jakości kształcenia.

"6 mln zł zostanie przeznaczonych na doposażenie pracowni w opolskich szkołach. Na jedną szkołę przypada 120 tys. zł" - powiedział kierownikiem projektu, Adam Koj.

W ramach projektu przewiduje się 1150 czterotygodniowych praktyk dla uczniów. "Musimy znaleźć firmy, w których zostaną przygotowane miejsca na praktyki dla uczniów szkół zawodowych. To w żaden sposób nie będzie obciążać przedsiębiorstw, które mogą tylko zyskać praktykantów" - powiedział Sławomir Janecki z OCRG. "W tej chwili zbieramy zapotrzebowania od firm" - dodał.

W ramach projektu pokryte zostaną koszty wyżywienia, zakwaterowania czy ubezpieczenia. Większość praktyk odbędzie się w zakładach w województwie opolskim. Najlepsi pojadą natomiast do Nadrenii-Palatynatu w Niemczech, czy Styrii w Austrii. Są to regiony partnerskie Opolszczyzny. Tam będzie można uczestniczyć w praktykach m.in. w fabrykach Mercedesa czy Stihla.

"Koszt zagranicznej praktyki to tysiąc euro, a tej odbywanej na Opolszczyźnie to 2,5 tys. zł" - powiedział Adam Koj. "Jeśli uczniowie w trakcie zagranicznych stażów dobrze opanują swój zawód i nauczą się wykorzystywania nowych technologii, to będą mieć większe szanse na założenie firmy w Polsce niż w Niemczech. Tutaj mają lepsze możliwości wybicia się. Na Opolszczyźnie będą mogli wykorzystywać najlepsze wzorce" - powiedział Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.

W szkołach powstaną również szkolne ośrodki karier, a raz w miesiącu uczniowie będą się spotykać z przedstawicielami lokalnego biznesu w ramach Szkolnej Akademii Klubu 150. Klub ten zrzesza największe i najbardziej dynamiczne opolskie firmy.

"Dzięki Szkolnym Ośrodkom Karier uczniowie będą mogli zakładać wirtualne firmy. Najlepsze z nich zostaną później ocenione przez praktyków. Natomiast, jeśli ktoś będzie chciał przenieść swoje wirtualne przedsiębiorstwo na grunt rzeczywisty, to będzie mógł liczyć na wsparcie naszych księgowych czy prawników, a także na zlecenia od opolskich firm" - tłumaczy Sławomir Janecki.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.