Szkolenia w czasie wolnym od pracy. Kiedy to legalne?

0 0
Szkolenia w czasie wolnym od pracy. Kiedy to legalne?
Obowiązkowe szkolenia to te, których odbycie przez pracownika wynika z innych przepisów, takich jak Kodeks pracy (szkolenia na uprawnienia elektroenergetyczne) czy Karta nauczyciela (obowiązek doskonalenia zawodowego)/ Fot. Pixabay

Pracodawcy chętnie wysyłają pracowników na szkolenia, licząc, że dzięki temu staną się bardziej kreatywni. Pracownicy już tacy zachwyceni tym nie są, bo często szkolenia odbywają się w czasie wolnym od pracy, bez możliwości rekompensaty.

Firmy coraz bardziej odczuwają brak młodych utalentowanych pracowników. Kuszą ich nie tylko warunkami pracy, ale także możliwością zawodowego rozwoju. Pomysł systematycznego doszkalania pracowników przywędrował do Polski wraz z międzynarodowymi korporacjami. Szybko stał się popularny także w rodzimych firmach. Im lepiej przygotowani pracownicy, tym więcej dobrych pomysłów na rozwój i pomyślność firmy.

Czytaj też: Balanga czy szkolenie? Oto tajemnice wyjazdów integracyjnych

Cześć tych szkoleń wpisana jest w pracownicze obowiązki. Odbywają się one z reguły w czasie pracy. Obowiązkowe są również te, których odbycie przez pracownika wynika z innych przepisów, takich jak Kodeks pracy (szkolenia na uprawnienia elektroenergetyczne) czy Karta nauczyciela (obowiązek doskonalenia zawodowego).

Nie ma przy tym znaczenia, czy szkolenia te odbywają się w godzinach pracy, czy w weekend. Obowiązkowy w nich udział może też wynikać z umowy o pracę, regulaminu pracy czy układu zbiorowego. Ich odbywanie nie budzi żadnych kontrowersji.

Według Państwowej Inspekcji Pracy pracownik zobowiązany jest do uczestniczenia w szkoleniu również wówczas, gdy zobowiązał go tego pracodawca. Pracownik nie może bowiem odmówić wykonania polecenia przełożonego bez narażania się na karę, a w najgorszej sytuacji nawet dyscyplinarne zwolnienie z pracy bez wypowiedzenia. Zgodnie bowiem z art. 100 Kodeksu pracy pracownik zobowiązany jest (…)  stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa (byłoby takim np. nakazanie pracownicy w ciąży pracy w godzinach nadliczbowych) lub umową o pracę.

Czytaj też: Menedżerów kształtują wyzwania w pracy, a nie szkolenia

Taką możliwość potwierdza również orzecznictwo. Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z 12 czerwca 1997 r. bezprawna i świadoma odmowa wykonania polecenia zagrażająca istotnym interesom pracodawcy uzasadnia rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (I PKN 211/97).

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

 • Letnie Praktyki Badawcze w Polskiej Akademii Nauk
  To już ostatnie miejsca!
  - wieloletnie doświadczenie
  - brytyjskie wzorce
  - prowadzący szkoleni w Oxford
  - interdyscyplinarne projekty
  - prestiż

  HURRY UP!

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.