Szkolenia "miękkie" są teraz na topie

To, jakie tematy szkoleń cieszą się większą popularnością w danym okresie, zależy od wielu czynników. Ten podstawowy, który powinien mieć największy wpływ na decyzje szkoleniowe, to aktualne potrzeby przedsiębiorstw.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Szkolenia "miękkie" są teraz na topie

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

25 kwi 2015 11:59


Firmy na różnych etapach rozwoju potrzebują rozwiązywać odmienne problemy wynikające np. z zatrudnienia nowej kadry, czy też ze zmian organizacyjnych. Drugi ważny czynnik to sytuacja finansowa przedsiębiorstwa, a często także subiektywna ocena sytuacji ekonomicznej w kraju.

Czytaj też: Szkolenia i rozwój. Dzięki nim menedżerowie są więcej warci na rynku

- Duży wpływ na popularność niektórych szkoleń ma aktualna sytuacja gospodarcza – mówi Marcin Wrzosek – prezes firmy szkoleniowej Effect Group. - Dobrym przykładem są szkolenia z zakresu windykacji. W kryzysie był to temat cieszący się zainteresowaniem klientów, którzy mieli problemy ze ściąganiem płatności lub przygotowywali się na wypadek, gdyby takie kłopoty się pojawiły. Dzisiejszy brak zainteresowania tym tematem utwierdza nas w przekonaniu, że sytuacja w gospodarce i nastroje uległy znaczącej poprawie – dodaje.

Coraz popularniejsze szkolenia „miękkie”

Wielu ekspertów obawiało się tego, w jaki sposób firmy z branży szkoleniowej poradzą sobie w okresie przejściowym, po wyczerpaniu się puli środków na szkolenia w ramach perspektywy unijnej na lata 2007-2013, a przed uruchomieniem szkoleń ze środków na lata 2014-2020.

Czytaj też: Gdzie szkolić pracowników? Oto ranking najlepszych firm szkoleniowych w Polsce

Okazało się jednak, że firmy nie zrezygnowały ze szkoleń pracowników, a po prostu skierowały się w stronę ofert komercyjnych. Może to świadczyć o coraz większej dojrzałości polskiego rynku i wiążącej się z tym, rosnącej świadomości przedsiębiorców i menedżerów co do znaczenia, jakie ma dla ich biznesu merytoryczne przygotowanie zatrudnionych osób.

Wskazuje na to także tematyka najpopularniejszych szkoleń, wśród których częściej niż kiedyś pojawiają się tematy „miękkie”, a nie związane ze ściśle technicznymi umiejętnościami, choć nie oznacza to, że szkolenia „twarde” przestały być potrzebne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.