Szkolenia językowe: inwestycja, która ma się zwrócić

0 0
Szkolenia językowe: inwestycja, która ma się zwrócić

Źle pomyślane szkolenia językowe w firmie to wyrzucanie pieniędzy w błoto. Ale nawet najgorszy mechanizm można poprawić. Kluczem często jest podniesienie motywacji do nauki.

Kilka lat temu jedna z polskich firm branży budowlanej miała poważny problem ze szkoleniami językowymi. Zajęcia były prowadzone w godzinach pracy, w 100 proc. finansowano je z budżetu pracodawcy. Władze firmy zaobserwowały niską motywację do nauki, czego efektem było nikłe zaangażowanie uczestników w zajęcia oraz brak wymagań w stosunku do lektorów. Uczestnicy bardzo często odwoływali zajęcia, frekwencja wynosiła zaledwie 50 proc.

Zarząd spółki zdecydował, że szkolenia nie przynoszą spodziewanego efektu i zwiesił zajęcia. Kolejnym krokiem było przeprowadzenie audytu językowego, po którym zdecydowano się wprowadzić nowe zasady udziału w szkoleniach. Każdy z pracowników korzystających ze szkoleń językowych otrzymał jasno określony cel nauki.

Ważnym elementem stały się testy, przeprowadzane przed i po każdym etapie szkoleń. Ich zadaniem było zmierzenie postępów w nauce. Podjęto ponadto decyzję o przeniesieniu zajęć poza godziny pracy oraz wprowadzono współfinansowanie zajęć przez pracowników. W przypadku, gdyby uczestnik szkoleń nie zrealizował założonych celów, sankcją miało być przerwanie nauki.

Efektem zmian w firmie był znaczący wzrost frekwencji na zajęciach, z 50 proc. do 93 proc. Liczba pracowników uczestniczących w szkoleniach wzrosła z 41 do 116 osób.

Egzaminujmy i nagradzajmy

Jedną z dróg poprawy jakości szkoleń językowych w firmach jest audyt językowy. Służy on do monitorowania jakości szkolenia i kontrolowania, jak przebiegają postępy w nauce języka obcego.

Katarzyna Kordoń, dyrektor generalny w K&K Selekt Centrum Doradztwa Personalnego jest zdania, że każdy pracownik, któremu firma funduje lub dofinansowuje szkolenie językowe, powinien przed rozpoczęciem szkolenia zdać test językowy. W kolejnych etapach szkoleń najlepiej robić niezapowiedziane testy sprawdzające postępy w nauce.

- W sytuacji, gdy wyniki nie są zadowalające, można powtórzyć materiał i zdać ponownie. Gdy i to nie pomoże, nie ma sensu niepotrzebnie wydawać pieniądze - radzi Katarzyna Kordoń.

Najlepiej, jeśli koszty szkoleń językowych nie są w 100 proc. opłacane przez firmę. Pracownicy powinni dopłacać do kursu. Bardziej szanują wówczas swój wkład i sami motywują się do udziału w zajęciach i nauki.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.