Szkoła Policji w Pile znów będzie kształcić funkcjonariuszy służby kryminalnej

0 0
Szkoła Policji w Pile znów będzie kształcić funkcjonariuszy służby kryminalnej
fot.pila.szkolapolicji.gov.pl

Szkoła Policji w Pile (Wielkopolskie) ponownie będzie specjalizowała się w szkoleniu funkcjonariuszy służby kryminalnej. Placówka świętuje w tym miesiącu 60. rocznicę powstania.

Jak powiedział w poniedziałek rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski, pilska szkoła ma tradycje w kształceniu funkcjonariuszy służby kryminalnej.

"Wiele lat temu było tak, że szkoła w Słupsku szkoliła policjantów prewencji, zaś szkoła w Pile - funkcjonariuszy służby kryminalnej. W latach 90. podjęto decyzję o rezygnacji ze specjalizacji szkół. Teraz komendant główny chce, by szkoła w Pile znów gromadziła ekspertów do walki z przestępczością kryminalną" - powiedział Sokołowski.

Czytaj też: Policjanci będą szkolić się na symulatorach jazdy radiowozami

Jak wyjaśnił, zmiany w systemie kształcenia w szkołach policji wprowadzono w latach 90. ze względu na potrzebę prowadzenia dużej liczby kursów podstawowych dla funkcjonariuszy.

"Obecnie mamy mniej odejść z policji, co za tym idzie, możemy skoncentrować się na szkoleniach specjalistycznych. Zdaniem komendanta głównego to dobre rozwiązanie; policjanci nie muszą być ekspertami od wszystkiego, powinni się kształcić w tych kierunkach, w których się specjalizują" - wskazał.

W poniedziałek placówkę odwiedził komendant główny policji Marek Działoszyński. Uczestniczył w zakończeniu kursu specjalistycznego dla 100 funkcjonariuszy w zakresie prowadzenia czynności dochodzeniowo-śledczych.

"Komendant przyjechał, by rozmawiać ze słuchaczami na temat ich pracy, także by poznać ich ocenę programu, który realizowali w ramach tego kursu. Idziemy w tym kierunku, by w naszej szkole było więcej kursów o specjalności dochodzeniowo-śledczej czy operacyjno-rozpoznawczej" - powiedziała podinsp. Dorota Witkowska ze Szkoły Policji w Pile.

Jak dodała, słuchacze doskonalili się w zakresie prowadzenia postępowania przygotowawczego, określania kwalifikacji prawnej zdarzeń przestępczych czy stosowania wybranych metod i form pracy operacyjnej.

Szkoła Policji w Pile została powołana 15 września 1954 roku. Od początku lat 60. zaczęła się specjalizować w edukacji funkcjonariuszy służby kryminalnej. Przez szkołę rokrocznie przewija się ok. 3 tysięcy słuchaczy. W ubiegłym roku szkolenie ukończyło w niej 1,9 tys. policjantów przebywających na doskonaleniu zawodowym, oraz ponad 1 tys. młodych funkcjonariuszy kursu podstawowego.

Sokołowski wyjaśnił, że szkoła w Pile musi obecnie skoncentrować się na zebraniu potrzebnej kadry. "Z biegiem lat placówkę opuściło wielu fachowców szkolących słuchaczy pod kątem kryminalnym" - wyjaśnił.

W przyszłym tygodniu, z okazji jubileuszu 60-lecia powstania szkoły, w Pile odbędą się jubileuszowe uroczystości, festyn policyjny, zaplanowano też liczne wystawy i pokazy.

Poza Piłą szkoły policji działają też w Katowicach i Słupsku. Funkcjonariusze kształcą się też w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie i w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.