Szansa dla najlepszych studentów. Rząd pokryje koszty zagranicznych studiów

0 0
Szansa dla najlepszych studentów. Rząd pokryje koszty zagranicznych studiów
Fot. fotolia

Studenci, którzy dostaną się na studia na najlepszych zagranicznych uczelniach, będą mogli skorzystać z finansowej pomocy państw. Rząd zakłada, że z pomocy w ciągu 10 lat skorzysta ok. 700 studentów.

W środę (19 marca)  w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji prawa o szkolnictwie wyższym oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Projekt – który jest odpowiedzią na zobowiązania z exposé premier Ewy Kopacz - zakłada możliwość utworzenia rządowego programu pomocy finansowej na pokrycie kosztów związanych ze studiami na zagranicznych uczelniach. W pierwszym czytaniu wszystkie kluby poselskie zaproponowały, by projekt skierowano do dalszych prac w sejmowej komisji ds. edukacji, nauki i młodzieży.

Czytaj też: 40 mln euro w 2015 r. dla polskich studentów z programu Erasmus+

Podsekretarz stanu w ministerstwie nauki i szkolnictwa wyższego Daria Lipińska-Nałęcz podsumowała podczas środowej debaty, że program - jak zakłada projekt - trwać ma 10 lat, a jego koszt wyniesie 336 mln zł. Z programu – jak szacuje jej resort - skorzystać może ok. 700 studentów.

Wiceminister wyjaśniła, że na razie osoby, które chciały kształcić się na najlepszych uczelniach świata, musiały to robić za własne pieniądze. Tymczasem – jak oszacowała – koszty takich studiów są duże i średnio przekraczają 200 tys. zł rocznie (wliczając w to koszty utrzymania).

Lipińska-Nałęcz zaznaczyła, że studenci będą mogli się ubiegać o sfinansowanie studiów tylko na najlepszych uczelniach wskazanych w Akademickim Rankingu Uniwersytetów Świata. Projektowane przez resort nauki rozporządzenie przewiduje, że mogą to być uczelnie z górnej piętnastki głównej listy lub uczelnie znajdujące się w pierwszej dziesiątce jednej z pięciu list branżowych rankingu.

Czytaj też: Student w Nokii może zarobić nawet 4 tys. zł. Są chętni?

„Zakładamy, że będzie to ok. 30 uczelni. Ta liczba może się zmieniać w zależności od rankingu” - powiedziała wiceminister i wyjaśniła, że uczelnie na poszczególnych listach rankingu się powtarzają, stąd mowa o 30 szkołach wyższych. Przyznała, że w większości są to uczelnie amerykańskie.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.