Świętokrzyskie: ruszył regionalny projekt wsparcia szkolnictwa zawodowego

0 0
Świętokrzyskie: ruszył regionalny projekt wsparcia szkolnictwa zawodowego
„Obecnie trwa analiza potrzeb edukacyjnych" (fot. pixabay.com CC0)

Opracowanie programów nauczania zawodowego w inteligentnych specjalizacjach województwa świętokrzyskiego, doposażenie szkolnych pracowni oraz staże i praktyki uczniowskie u przedsiębiorców, zakłada zainaugurowany w Kielcach regionalny program nowoczesnego kształcenia zawodowego.

W przedsięwzięciu, zainicjowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, bierze udział 28 szkół o profilach zawodowych całego regionu - jedna lub dwie z każdego powiatu. Partnerem przedsięwzięcia są: samorząd Kielc z Centrum Kształcenia Praktycznego, Świętokrzyskie Centrum Innowacji i Transferu Technologii oraz - reprezentujący przedsiębiorców - Świętokrzyski Związek Pracodawców Prywatnych „Lewiatan”.

Głównym celem projektu jest wzmocnienie szkolnictwa zawodowego w województwie, w myśl tzw. inteligentnych specjalizacji regionu i dostosowanie edukacji do potrzeb lokalnego rynku pracy.

Inteligentne specjalizacje regionu to gałęzie gospodarki, w myśl których jest kształtowany rozwój województwa. Określono je m.in. w Regionalnej Strategii Innowacji z 2014 r. Są to: przemysł metalowo-odlewniczy, zasobooszczędne budownictwo, nowoczesne przetwórstwo rolne, turystyka zdrowotna i prozdrowotna, branża targowo-kongresowa, zrównoważony rozwój energetyczny oraz technologie informacyjno-komunikacyjne.

Jak wyjaśnił dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach, Grzegorz Orawiec, projekt zakłada praktyczne kształcenie dualne, we współpracy szkół i przedsiębiorców w zawodach związanych z wiodącymi branżami regionu. Będzie w nim uczestniczyło ponad 500 uczniów.

„Obecnie trwa analiza potrzeb edukacyjnych i wspólnie z przedsiębiorcami są układane programy nauczania w tych siedmiu branżach. Mają to być modelowe programy, co jest dużym wzywaniem. Wszyscy wiemy, że przykładowo – w obszarze uzdrowiskowym brakuje osób z konkretnymi kwalifikacjami, np. dietetyków, techników żywienia. I w tym zakresie te programy mają być przygotowane” – wyjaśniał Orawiec.

Przedsiębiorcy będą mogli dokładnie sprecyzować, jakiego kształcenia oczekują - ilu godzin praktyk i na jakich zasadach. Kieleckie Centrum Kształcenia Praktycznego będzie służyło wsparciem merytorycznym dla przedsięwzięcia. Szkoły, poprzez otrzymane w ramach projektu doposażenie pracowni dydaktycznych i warsztatów kształcenia zawodowego, wzbogacą swoją ofertę edukacyjną.

Dla uczniów zaplanowano m. in. staże i praktyki w świętokrzyskich firmach i dodatkowe zajęcia z przedsiębiorczości. Będą mieli też szansę uczestnictwa w krajowych i zagranicznych targach i wystawach branżowych. Nauczyciele zawodu podniosą swoje kwalifikacje, uczestnicząc w kursach organizowanych przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Wsparciem dla uczestników projektu będzie platforma internetowa, która pozwoli poszerzać wiedzę oraz wymieniać doświadczenia związane z przedsięwzięciem. Realizacja projektu w praktyce - w szkołach i firmach - ma ruszyć po wakacjach. Przedsięwzięcie zaplanowano na 2,5 roku.

Wartość projektu „Nowoczesna szkoła zawodowa – nowoczesny region” to 10 mln zł. 85 proc. tej kwoty to fundusze unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.