Świadczenia kompensacyjne: Nauczyciele boją się zwolnień, więc sami odchodzą. Wybierają emerytury pomostowe

• Coraz więcej nauczycieli decyduje się na emerytury pomostowe.
• Ma to uchronić ich przed zwolnieniami.
• ZNP uważa, że państwo powinno uregulować kwestie wcześniejszych emerytur dla nauczycieli.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Świadczenia kompensacyjne: Nauczyciele boją się zwolnień, więc sami odchodzą. Wybierają emerytury pomostowe

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

14 lip 2016 9:20


Coraz więcej nauczycieli korzysta z emerytur pomostowych i świadczeń kompensacyjnych. W ten sposób chronią się przed zwolnieniami – donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Liczba pobierających emerytury pomostowe nauczycieli wzrosła w porównaniu z analogicznym okresem w 2015 r. o 28,8 procent, zaś korzystających ze świadczeń kompensacyjnych jest aż o 52 procent więcej.

"DGP" zwraca uwagę na fakt, że wysokość tych świadczeń nie jest tak niska jak to wcześniej przewidywali sceptycy. Z danych ZUS wynika bowiem, że ponad 56,2 proc. pobierających świadczenia kompensacyjne pedagogów otrzymywało od 1500 zł do 2000 zł, a co trzeci z nich dostawał od 2000 do 2500 zł.

Sytuację tą krytycznie ocenia Związek Nauczycielstwa Polskiego. Według przewodniczącego ZNP Sławomira Broniarza, świadczenia kompensacyjne nie spełniają swej funkcji, a korzystają z nich wyłącznie ci pedagodzy, którym grozi zwolnienie.

Czytaj też: Rząd wyśle nauczycieli na wcześniejsze emerytury?

- W najbliższym czasie czeka nas w oświacie bardzo dużo zwolnień. Taniej dla budżetu państwa byłoby uregulować kwestie wcześniejszych emerytur dla nauczycieli niż rekompensować skutki bezrobocia tej grupy bezrobotnych - mówi Broniarz w "DGP".

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.