Sunny Lee, szef Samsunga: Akademia cyfrowa w każdym europejskim kraju, w którym działamy. I to do końca roku

- Jednym z najbardziej palących problemów dzisiejszej Europy jest bezrobocie młodych osób. Statystyki nie napawają optymizmem. W całym regionie problem bezrobocia dotyka 5,6 miliona młodych ludzi. To oznacza, że bez pracy pozostaje co czwarta młoda osoba - mówi Sunny Lee, prezes Samsung Electronics Europe.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Sunny Lee, szef Samsunga: Akademia cyfrowa w każdym europejskim kraju, w którym działamy. I to do końca roku

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

30 wrz 2014 10:05


Według szacunków Komisji Europejskiej pod koniec obecnego dziesięciolecia liczba wakatów w sektorze TIK (technologie informacyjno-komunikacyjne) wzrośnie do miliona. Ta paradoksalna sytuacja ujawnia podstawową rozbieżność między umiejętnościami młodych ludzi i rzeczywistymi wymaganiami szybko rozwijającego się rynku IT. Jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie działania, może to mieć daleko idące i długotrwałe konsekwencje dla przyszłej konkurencyjności i sytuacji społecznej w Europie.

Czytaj też: Młodzi studiują, chociaż dyplom im pracy nie załatwi..

Zdaniem prezesa Samsung Electronics Europe, rozwiązanie tego problemu wymaga spełnienia trzech warunków: edukacja musi bardziej odpowiadać wymaganiom rynku pracy, przedstawiciele branży muszą w większym stopniu zaangażować się w szkolenie młodszych osób, konieczna jest lepsza współpraca między rządami, nauczycielami i przedsiębiorcami.

Czytaj też: Młodych Polaków na bezrobociu coraz mniej. To zasługa stażów?

- Do Europy przeprowadziłem się na początku bieżącego roku i często pytany jestem o koreański system kształcenia, który wiele osób uważa za bardzo dobry. W ciągu ostatnich 50 lat Korea zainwestowała znaczące środki w edukację, która stać się miała najważniejszym czynnikiem rozwoju gospodarczego. W rezultacie w kraju odnotowano najszybsze tempo wzrostu gospodarczego na świecie - mówi Sunny Lee.

- Choć nie jest wykluczone, że model koreański w innej części świata nie przyniósłby równie spektakularnych rezultatów, jestem przekonany, że właściwa edukacja może wyposażyć młodych ludzi w umiejętności, które ułatwią im odnalezienie się na ryku pracy - dodaje.

W Europie coraz większą wagę przywiązuje się do praktyk zawodowych pozwalających zdobyć praktyczne doświadczenie oraz wiedzę. Rządy starają się sprostać nowym potrzebom edukacyjnym w erze cyfrowej. Krajowe programy nauczania zmieniają się tak, aby wyposażyć uczniów w umiejętności niezbędne w dzisiejszym świecie: zarówno w Estonii, jak i Wielkiej Brytanii uczniowie zapoznają się z podstawami kodowania. Jednak jest to dopiero początek w cyfrowej edukacji.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.