Stypendia dla młodych naukowców. 36 tys. zł dla najwybitniejszych

130 młodych badaczy nagrodzono stypendiami START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Wysokość rocznego stypendium to 28 tys. zł, ale najwybitniejszym laureatom stypendia podwyższono do 36 tys. zł.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Stypendia dla młodych naukowców. 36 tys. zł dla najwybitniejszych

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

23 maj 2015 16:27


Prezes FNP prof. Maciej Żylicz podczas uroczystości mówił, że laureaci są na etapie rozpoczynania kariery naukowej - część uzyskała stopień doktora, a część wkrótce go uzyska.

Los młodego naukowca

- Stoją państwo przed ogromnym dylematem, co zrobić dalej - czy pozostać w nauce czy np. założyć własną firmę - mówił prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej prof. Maciej Żylicz. Pieniądze ze stypendium - które można przeznaczyć na dowolny cel - mają pomóc naukowcom pozostać w nauce i w pełni skupić się na swoich badaniach.

Żylicz zwracał uwagę na to, jak ważne jest w karierze naukowej to, by po pewnym czasie zmienić środowisko i np. wyjechać za granicę. Zaznaczył, że FNP ma programy dla tych, którzy chcą wrócić do kraju, a także dla tych, którzy po doktorskie zdecydują się na pracę w gospodarce.

W tegorocznej, 23. edycji konkursu, Fundacja przeznaczy na stypendia START ponad 3,6 mln zł.

Laureaci tegorocznej edycji konkursu zostali wyłonieni spośród ponad 1,2 tys. kandydatów, którzy zgłosili się do konkursu. Są to głownie naukowcy przed trzydziestką, tuż przed lub tuż po zrobieniu doktoratu, reprezentujący wszystkie dziedziny nauki.

Wysokość standardowego stypendium wynosi 28 tys. zł, ale kandydatom, których osiągnięcia badawcze zostały najwyżej ocenione, stypendia podwyższono do 36 tys. zł.

Młodzi zdolni

W tym roku wyróżnienia otrzymał dr Michał Pilipczuk z Uniwersytetu Warszawskiego, który zajmuje się informatyką teoretyczną i ma znaczące osiągnięcia w zakresie algorytmiki (stopień doktora uzyskał w wieku 25 lat). Nagrodę specjalną dostał też dr Michał Tomza z UW, prowadzący badania w zakresie chemii i fizyki teoretycznej (pracę magisterską obronił po zaledwie trzech latach studiów, a stopień doktora nadany mu został jednocześnie przez instytucje polską i niemiecką).

Wśród laureatów specjalnego wyróżnienia jest też Michał Jakubowicz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który prowadzi badania o światowym wymiarze w zakresie nauk geologicznych i może poszczycić się imponującym w stosunku do wieku dorobkiem naukowym i publikacyjnym.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.