Studiujący za granicą będą mogli liczyć na finansową pomoc państwa

Do tej pory osoby, które chciały kształcić się na najlepszych uczelniach świata, musiały to robić za własne pieniądze. Teraz studenci będą mogli skorzystać z finansowej pomocy państwa.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Studiujący za granicą będą mogli liczyć na finansową pomoc państwa

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

8 kwi 2015 13:03


Studenci, którzy dostaną się na studia na najlepszych zagranicznych uczelniach, będą mogli skorzystać z finansowej pomocy państwa - przewiduje rządowy projekt, który pozytywnie zaopiniowała sejmowa Komisja Finansów Publicznych.

Komisja Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała rządowy projekt nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Pierwsze czytanie projektu nowelizacji odbyło się w Sejmie 18 marca.

Przepisy, nad którymi pracuje Sejm - są one odpowiedzią na zobowiązania z expose premier Ewy Kopacz - zakładają możliwość utworzenia rządowego programu pomocy finansowej w pokryciu kosztów związanych ze studiami na zagranicznych uczelniach. W pierwszym czytaniu wszystkie kluby poselskie zaproponowały, by projekt skierowano do dalszych prac w komisjach sejmowych.

Program - jak zakłada projekt nowelizacji - trwać ma 10 lat, a jego koszt wyniesie 336 mln zł. Z programu - jak szacuje resort nauki - skorzystać może ok. 700 studentów.

"Jesteśmy za tym, by wspierać młodzież" - mówił podczas posiedzenia komisji Finansów Publicznych poseł Jerzy Żyżyński (PiS), ale zwracał uwagę, że kwoty przeznaczone na realizację programu są niskie, prosił, by resort nauki rozważył ich korektę, chociażby ze względu na zmieniające się kursy walut. Wiceminister nauki Marek Ratajczak skomentował: "To nie są kwoty, które wzięły się z przypadku, wzięły się z konkretnych obliczeń". Zaznaczał, że na razie program zaplanowany jest na 10 lat. Jeśli okaże się, że program jest udany lub jeśli zmienią się warunki jego realizacji, ministerstwo rozważy propozycję kolejnej nowelizacji.

Poseł Ewa Wolak (PO) poprosiła w imieniu własnym i w imieniu Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży o pozytywne zaopiniowanie projektu. Członkowie komisji jednomyślnie do jej propozycji się przychylili.

Na razie osoby, które chciały kształcić się na najlepszych uczelniach świata, musiały to robić za własne pieniądze. Tymczasem koszty takich studiów są duże i - według szacunków resortu nauki - średnio przekraczają 200 tys. zł rocznie, wliczając w to koszty utrzymania.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.