Studia za granicą zmniejszają bezrobocie

Osoby, które zdecydowały się na studia za granicą znacznie lepiej radzą sobie na rynku pracy. Unia Europejska chce, by liczba absolwentów z międzynarodowym doświadczeniem uniwersyteckim wzrosła do 20 proc. w ciągu 7 lat.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Studia za granicą zmniejszają bezrobocie

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

9 paź 2014 9:47


Według raportu "Erasmus Impact Study" Komisji Europejskiej, stopa bezrobocia wśród osób studiujących za granicą jest o 23 proc. niższa. Absolwenci z międzynarodowym doświadczeniem znacznie częściej myślą też o założeniu własnej firmy. Aż 3 na 4 ankietowanych rozważa taką możliwość.

Bardziej świadomi

Te wyniki nie są zaskoczeniem dla Daniela Araka, współzałożyciela firmy informatycznej Itmagination i absolwenta Oxfordu. – Wszyscy moi znajomi, którzy studiowali ze mną za granicą, zajmują dziś ważne stanowiska w firmach. Jeśli ktoś nie pracuje, to zaryzykuję stwierdzenie, że wyłącznie z własnego wyboru. – przekonuje Daniel Arak.

Czytaj też: Studiowanie z głową. Jak wybrać studia, które ułatwią znalezienie pracy?

Jego zdaniem wykształcenie zdobyte za granicą uczy elastyczności, zaradności i odnajdywania się w nowych sytuacjach. Dodaje pewności siebie i dostarcza bogatego doświadczenia w budowaniu relacji międzyludzkich a te umiejętności są bardzo poszukiwane przez pracodawców.

- W moim przypadku, dzięki Erasmusowi dojrzałem do wyboru studiów magisterskich za granicą, dostałem stypendium na Oxfordzie i zdecydowanie poprawiłem swój angielski. Nie byłoby to możliwe, gdybym studiował wyłącznie w Polsce. Zapewne też byłbym dziś w innym miejscu. Kto wie, może gdyby nie studia za granicą ciężko byłoby mi stworzyć i skutecznie zarządzać ponad 150-osobową firmą, która rok do roku notuje dwucyfrowy wzrost przychodów – przekonuje Daniel Arak z Itmagination.

Czytaj też: Czy opłata za drugi kierunek studiów jest zgodna z konstytucją?

Podobne zdanie mają ankietowani przez Komisję Europejską przedsiębiorcy, którzy doceniają absolwentów studiujących za granicą. Aż 64 proc. z nich przyznaje, że osobom z międzynarodowym doświadczeniem powierza się bardziej ambitne zadania. Zresztą już na starcie mają oni łatwiej niż koledzy, którzy nie studiowali za granicą. Według raportu „Erasmus Impact Study” aż co trzeci absolwent, który odbył praktyki za granicą w ramach programu Erasmus, otrzymał propozycję pracy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.