Studia za granicą. Jak zdobyć stupendium?

Ustawa umożliwiająca uzyskanie stypendiów od rządu na prestiżowe uczelnie w rzeczywistości niewiele zmienia. Jak zatem można zdobyć stypendium na własną rękę?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Studia za granicą. Jak zdobyć stupendium?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

21 lut 2015 11:38


Od 2016 r. stu najzdolniejszych studentów dostanie od rządu stypendia na naukę na najlepszych zagranicznych uczelniach. Muszą jednak wrócić do Polski i je odpracować. Pieniądze pokryją koszty rekrutacyjne, czesne, zakwaterowanie, utrzymanie, przejazd i ubezpieczenie (więcej na ten temat znajdziesz tutaj). Czy to wiele zmienia? Według ekspertów z Elab Education Laboratory raczej nie.

Pomaga jednak fakt, że od czasów wejścia Polski do Unii Europejskiej polscy studenci na zagranicznych uczelniach mają prawo ubiegać się o pożyczki i stypendia w krajach, w których studiują. Mogą też liczyć na wsparcie na uniwersytetach amerykańskich.

W Wielkiej Brytanii Polacy mogą aplikować o pożyczkę rządową od Student Loans Company, która pokrywa pełne czesne na publicznych uczelniach i do 6000 funtów na uczelniach prywatnych. Jej oprocentowanie zależy od ewentualnych zarobków i aktualnego poziomu inflacji. Spłatę zaczyna się dopiero wtedy, gdy zarobki studenta lub absolwenta przekroczą próg 21 000 funtów rocznie w Wielkiej Brytanii lub ok. 12 600 funtów w Polsce.

Jeśli zarobki spadną poniżej tej kwoty, można przerwać spłatę, a jeśli przez 30 lat zarobki nie przekroczą wyznaczonej minimalnej kwoty, pożyczka może być całkowicie anulowana. Proces aplikacji o pożyczkę nie jest łatwy, ale z pomocą doświadczonych konsultantów udaje się go przejść.

- Ta pożyczka przysługuje wszystkim, którzy nie studiowali jeszcze w innym kraju. Wszyscy, którym pomagaliśmy w Elab przy aplikacji, ją dostali. A to nie jedyna możliwość. Studentom w Londynie pomagamy ubiegać się o dodatkową pożyczkę na życie i bezzwrotny grant na codzienne wydatki. Jeśli ktoś dobrze zorganizuje wyjazd, poradzi sobie finansowo – przekonuje Olga Siczek z Elab Education Laboratory, instytucji, która pomaga dostać się na zagraniczne uczelnie.

Zagraniczne prestiżowe uniwersytety, na których nauka jest płatna, jak w USA czy Wielkiej Brytanii, dbają o swoich studentów. Wiedzą, że to najzdolniejsi ludzie na świecie, dlatego stworzyli cały system stypendialno-pożyczkowy, dzięki któremu studenci nie muszą rezygnować z dobrych studiów ze względu na brak środków.

Na uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych nie ma pożyczek, są natomiast dostępne stypendia, które pokrywają koszty nauki i życia. Jeśli student ma się czym wykazać, a z naszego doświadczenia tylko tacy ludzie wyjeżdżają np. na Harvard, to stypendium dostanie – dodaje ekspertka w Elab Education Laboratory.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.