Studia za granicą. Jak zdobyć stupendium?

0 0
Studia za granicą. Jak zdobyć stupendium?
Fot. fotolia

Ustawa umożliwiająca uzyskanie stypendiów od rządu na prestiżowe uczelnie w rzeczywistości niewiele zmienia. Jak zatem można zdobyć stypendium na własną rękę?

Od 2016 r. stu najzdolniejszych studentów dostanie od rządu stypendia na naukę na najlepszych zagranicznych uczelniach. Muszą jednak wrócić do Polski i je odpracować. Pieniądze pokryją koszty rekrutacyjne, czesne, zakwaterowanie, utrzymanie, przejazd i ubezpieczenie (więcej na ten temat znajdziesz tutaj). Czy to wiele zmienia? Według ekspertów z Elab Education Laboratory raczej nie.

Pomaga jednak fakt, że od czasów wejścia Polski do Unii Europejskiej polscy studenci na zagranicznych uczelniach mają prawo ubiegać się o pożyczki i stypendia w krajach, w których studiują. Mogą też liczyć na wsparcie na uniwersytetach amerykańskich.

W Wielkiej Brytanii Polacy mogą aplikować o pożyczkę rządową od Student Loans Company, która pokrywa pełne czesne na publicznych uczelniach i do 6000 funtów na uczelniach prywatnych. Jej oprocentowanie zależy od ewentualnych zarobków i aktualnego poziomu inflacji. Spłatę zaczyna się dopiero wtedy, gdy zarobki studenta lub absolwenta przekroczą próg 21 000 funtów rocznie w Wielkiej Brytanii lub ok. 12 600 funtów w Polsce.

Jeśli zarobki spadną poniżej tej kwoty, można przerwać spłatę, a jeśli przez 30 lat zarobki nie przekroczą wyznaczonej minimalnej kwoty, pożyczka może być całkowicie anulowana. Proces aplikacji o pożyczkę nie jest łatwy, ale z pomocą doświadczonych konsultantów udaje się go przejść.

- Ta pożyczka przysługuje wszystkim, którzy nie studiowali jeszcze w innym kraju. Wszyscy, którym pomagaliśmy w Elab przy aplikacji, ją dostali. A to nie jedyna możliwość. Studentom w Londynie pomagamy ubiegać się o dodatkową pożyczkę na życie i bezzwrotny grant na codzienne wydatki. Jeśli ktoś dobrze zorganizuje wyjazd, poradzi sobie finansowo – przekonuje Olga Siczek z Elab Education Laboratory, instytucji, która pomaga dostać się na zagraniczne uczelnie.

Zagraniczne prestiżowe uniwersytety, na których nauka jest płatna, jak w USA czy Wielkiej Brytanii, dbają o swoich studentów. Wiedzą, że to najzdolniejsi ludzie na świecie, dlatego stworzyli cały system stypendialno-pożyczkowy, dzięki któremu studenci nie muszą rezygnować z dobrych studiów ze względu na brak środków.

Na uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych nie ma pożyczek, są natomiast dostępne stypendia, które pokrywają koszty nauki i życia. Jeśli student ma się czym wykazać, a z naszego doświadczenia tylko tacy ludzie wyjeżdżają np. na Harvard, to stypendium dostanie – dodaje ekspertka w Elab Education Laboratory.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.