Studia stomatologiczne w Bydgoszczy pod znakiem zapytania

Studia stomatologiczne w Bydgoszczy miały ruszyć wraz z rokiem akademickim 2014/2015. Problemy z budynkiem przeznaczonym na kształcenie mogą spowodować, że rekrutacja nie rozpocznie się nigdy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Studia stomatologiczne w Bydgoszczy pod znakiem zapytania

PODZIEL SIĘ


Autor: portalkujawski.pl/ŁS

www.infodent24.pl

28 sty 2015 19:02


- Nowy kierunek zamierzamy uruchomić w roku akademickim 2014/15. Do tego czasu trzeba będzie wyremontować i wyposażyć budynek, a wcześniej zdobyć pieniądze na ten cel - mówił w październiku 2013 r. rzecznik Uniwersytetu Mikołaja Kopernika dr Marcin Czyżniewski.

Miał na myśli gmach dawnej dyrekcji kolei przekazany uczelni przez miasto. Okazuje się, że projekt stoi pod dużym znakiem zapytania. Powód? Uczelnia przekazała budynek z...lokatorem. 

Wojewoda kujawsko-pomorski, który - jak się okazało - jest współwłaścicielem budynku, wynajmuje jego cześć centrum medycznemu. Zgodnie z umową, musi to robić przynajmniej do 2021 r., a najemca w umowie ma zapisany pierwokup.

Taki układ właścicielski mocno ogranicza uczelnię we wszystkich działaniach inwestycyjnych, m.in. w pozyskiwaniu środków na remont budynku. Właściciele centrum medycznego nie chcą słyszeć o dzieleniu się kosztami.

Lokalne media dostrzegają w tej patowej sytuacji polityczną rozgrywkę. Według niektórych opinii, marszałek województwa nie chce przekazać pozostałej części nieruchomości uczelni, ponieważ wolałby, żeby wydział stomatologii powstał w Toruniu.

Co więc ze studiami stomatologicznymi w Bydgoszczy? Wariant optymistyczny zakłada, że to ciągle możliwe. Miasto musiałoby jednak kupić jakąś nieruchomość i przeprowadzić tam kłopotliwego najemcę.

Prorektor CM UMK prof. Jan Styczński rozważa zwrot budynku miastu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.