Studia, rekrutacja: Opłaty rekrutacyjne będą kontrolowane

● MNiSW będzie kontrolować opłaty rekrutacyjne na studia.
● Rzecznik Praw Obywatelską proponuje, by ten problem stał się częścią przygotowywanej nowej ustawy o szkolnictwie wyższym.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Studia, rekrutacja: Opłaty rekrutacyjne będą kontrolowane

PODZIEL SIĘ


Autor: Parlamentarny.pl (GP)/AT

18 lip 2016 9:52


Przypomnijmy, że w Polsce uczelnie mają autonomię w zakresie przeprowadzania rekrutacji. Jednak nie zwalnia to rektorów z obowiązku uwzględnienia zasady, że opłata rekrutacyjna nie może przekraczać kosztów niezbędnych do wykonywania czynności związanych z przyjmowaniem na studia.

Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) w czerwcu zwrócił się do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) z pytaniem, jak zamierza usunąć nieprawidłowości związane z pobieraniem przez uczelnie wyższe nadmiernych opłat rekrutacyjnych.

Czytaj też: Najbardziej oblegane kierunki studiów 2016 r.

W odpowiedzi z 24 czerwca, którą biuro RPO upubliczniło w połowie lipca sekretarz stanu w MNiSW Aleksander Bobko poinformował, że ministerialne Biuro Kontroli i Audytu sprawdzi, co zrobić, by wpłynąć na rzetelność dokonywanych przez uczelnie kalkulacji opłat.

- Potrzeba wprowadzenia nowych regulacji w zakresie warunków oraz trybu pobierania opłaty związanej z przyjęciem na studia zostanie przedyskutowana w trakcie prac nad nową ustawą o szkolnictwie wyższym - pisze w swojej informacji na stronie internetowej biuro RPO.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.