Studia nie są już kluczem do kariery zawodowej. Co się zatem liczy?

0 0
Studia nie są już kluczem do kariery zawodowej. Co się zatem liczy?
Polski rynek pracy szybko się zmienia, podczas gdy edukacja i szkolnictwo wyższe żyją własnym życiem (fot.pixabay.com)

W Polsce mamy duży problem z niedostosowaniem edukacji do oczekiwań rynku pracy. Aż 53% badanych pracuje na stanowisku, które nie jest zgodne z ukończonym kierunkiem wykształcenia.

Z badania Millward Brown przeprowadzonego na zlecenie Work Service wynika, że w Polsce mamy duży problem z niedostosowaniem edukacji do oczekiwań rynku pracy. Aż 53% zapytanych Polaków pracuje na stanowisku, które nie jest zgodne z ukończonym kierunkiem wykształcenia. Ponad połowa zapytanych zmieniłaby profil nauki, gdyby tylko mogła, a 75% respondentów uważa, że kierunkowe wykształcenie pomaga w znalezieniu pracy.

Eksperci podkreślają, że polski rynek pracy szybko się zmienia, podczas gdy edukacja i szkolnictwo wyższe żyją własnym życiem.

- Egzamin maturalny i wybór kierunku studiów kiedyś stanowił klucz do późniejszej kariery zawodowej. Dziś wyraźnie widzimy, że obecny system edukacji nie do końca spełnia tę rolę, bo ponad połowa Polaków nie pracuje już w swoim wyuczonym zawodzie. To pokazuje, jak szybkim zmianom podlegają mechanizmy rynku pracy. Powstają nowe zawody i profesje, a uczelnie nie nadążają ze zmianą programów nauczania i dopasowaniem do aktualnych potrzeb pracodawców – mówi Tomasz Hanczarek, prezes Work Service.

- Potwierdzają to wyniki zrealizowanego przez nas badania, które pokazują, że Polacy muszą być bardzo często mobilni zawodowo i podejmować pracę w innym obszarze niż wyuczonym. W dzisiejszym świecie proces edukacji trwa całe życie i wiele praktycznych umiejętności zdobywamy dopiero podczas pracy zawodowej – dodaje Hanczarek.

Humaniści częściej niż technicy pracują w zawodzie

Ponad połowa zapytanych przez Work Service Polaków pracuje na stanowisku, które nie pokrywa się z ukończonym profilem wykształcenia (53% odpowiedzi). Tylko jedna trzecia respondentów deklaruje, że pracuje w wyuczonym zawodzie (32%), a co szósta osoba podkreśla, że praca i nauka pokrywają się tylko częściowo.

 

 

- Także 51% zapytanych przez nas pracowników odpowiedziała, że zmieniłaby profil nauki, gdyby tylko mogła cofnąć się w czasie. To pokazuje, jak ważną decyzję muszą podejmować młodzi ludzie jeszcze na etapie szkół średnich. Późniejsza zmiana profilu wykształcenia jest oczywiście możliwa, ale warto już na początku kierować się potrzebami rynkowymi, a nie tylko aktualną modą i zainteresowaniami – mówi Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu i dyrektor działu rozwoju rynków w Work Service.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

 • Letnie Praktyki Badawcze w Polskiej Akademii Nauk
  To już ostatnie miejsca!
  - wieloletnie doświadczenie
  - brytyjskie wzorce
  - prowadzący szkoleni w Oxford
  - interdyscyplinarne projekty
  - prestiż

  HURRY UP!

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.