Studia MBA są popularne wśród członków zarządów spółek notowanych na GPW?

Coraz więcej menadżerów w Polsce zdobywa tytuł MBA. Jak wygląda sytuacja w zarządach spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Studia MBA są popularne wśród członków zarządów spółek notowanych na GPW?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

19 kwi 2015 10:54


Wyniki badania „Absolwenci studiów MBA w zarządach spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie” opracowanego przez MBA Portal wskazują na uznanie wartości studiów MBA na rynku edukacji menedżerów. Dowodzą one, iż dyplom MBA jest paszportem do zarządzania największymi i najbardziej uznanymi przedsiębiorstwami w gospodarce. Pomagają one również w pełnieniu najwyższych stanowisk w firmach.

Czytaj też: Studia MBA. Czy to naprawdę się opłaca?

Procentowy wzrost ilości absolwentów z dyplomem studiów MBA (9 proc. w stosunku do badania z 2014 roku) jest wyższy niż wzrost ilości spółek notowanych na giełdzie (6 proc. w stosunku do badania z 2014 roku) oraz ilości menedżerów pełniących funkcję w zarządach (2,8 proc. w stosunku do badania z 2014 roku). Wskazuje to na niesłabnącą popularności studiów MBA oraz wysoką wartości dyplomu na rynku pracy.

Próbę badawczą stanowiło 481 spółek notowanych w okresie wykonywania badania na rynku podstawowym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Spółki te były zarządzane przez łączną grupę 1507 menedżerów wchodzących w skład zarządów tych spółek.

Wśród tych osób udało się zidentyfikować 244 członków zarządów, posiadających dyplom MBA. Absolwenci MBA to 16,2 proc. wszystkich członków zarządów spółek giełdowych. Liczba ta jest nieznacznie wyższa od wskaźnika z roku 2014, który wynosił 15,27 proc.

Czytaj też: Tak się studiuje MBA w Austrii. Kampus na miarę siedziby Google?

Wśród osób zasiadających w zarządach spółek giełdowych zidentyfikowano 159 osób z polskim dyplomem MBA oraz 85 osób z dyplomem uczelni zagranicznej. Menedżerowie z polskimi dyplomami stanowią 65 proc. kadry menedżerskiej zasiadającej w zarządach spółek notowanych na warszawskim parkiecie.

W badaniu udało się zidentyfikować 162 spółki, w których zarządach zasiadają absolwenci studiów MBA, przy czym tylko w 65 spółkach prezes zarządu jest absolwentem tych studiów.

* Badanie zostało opracowane na podstawie danych pochodzących ze strony GPW, stron internetowych spółek, danych Krajowego Rejestru Sądowego w dniach od 12.02.2015 do 26.02.2015.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.