Studia MBA: Jak wybrać odpowiedni program?

0 0
Studia MBA: Jak wybrać odpowiedni program?
Trzy czwarte absolwentów MBA deklaruje, że rozpoczęło studia dla wiedzy i niemal tyle samo po to, by zdobyć dyplom, który otwiera drzwi kariery. (Fot. pixabay)

Studia Master of Business Administration (MBA) to - jak dowodzą liczne badania kadry menedżerskiej - przepustka do rozwoju zawodowego, awansów i zwiększania zarobków. Jak wybrać program odpowiedni dla siebie?

MBA wymyślili Amerykanie. Pierwszy tego typu program powstał w Graduate School of Business Administration na Harvardzie. W Polsce zainteresowanie szkoleniem kadry menedżerskiej pojawiło się po roku 1989 w założonej przez profesora Leona Koźmińskiego Międzynarodowej Szkole Zarządzania.

Dwa lata później powstał pierwszy program MBA kończący się dyplomem magistra. Pionierem w tej materii zostały dwa współpracujące ze sobą Uniwersytety: Warszawski oraz University of Illinois. Absolwenci tego kierunku otrzymywali podwójny, polsko-amerykański dyplom. Kolejnym krokiem w rozwoju MBA w Polsce było założenie Francuskiego Instytutu Zarządzania – który wprowadził nauczanie przez liderów biznesu, a nie wykładowców akademickich. O co chodzi?

– Konsekwentnie od 25 lat nasze zajęcia prowadzą praktycy. Liderzy biznesu w Polsce, czynnie pracujący i odnoszący sukcesy w swoich branżach – tłumaczy Zuzanna Broszczak, dyrektor Francuskiego Instytutu Zarządzania. – Takie rozwiązanie zapewnia naszym studentom możliwości rozwoju swojej wiedzy i umiejętności. Zdobycie konkretnych narzędzi, które będą mogli później wykorzystać w swojej karierze, czy firmie – dodaje.

Czytaj też: Ranking, najlepsze studia MBA w Polsce: Szkoła Główna Handlowa na pierwszym miejscu

Obecnie w Polsce jest ponad 50 programów MBA. Ich popularność potwierdzają m.in. badania. Z tych przeprowadzonych przez Think Thank wynika, że trzy czwarte absolwentów MBA deklaruje, że rozpoczęło studia dla wiedzy i niemal tyle samo po to, by zdobyć dyplom, który otwiera drzwi kariery. Co za tym idzie, ponad 5 na 10 absolwentów, deklaruje, że po studiach wzmocniła się ich pozycja w miejscu pracy.

41 proc. mówi o awansie, co trzeci zmienił po studiach pracę na lepszą z ich punktu widzenia. Co czwarty mówi o wzroście wynagrodzenia do 25 proc. w porównaniu z tym sprzed studiów. Co ósmy – deklaruje wzrost wynagrodzenia nawet o ponad 150 proc.

Wybór studiów MBA

Jak widać, zainteresowanie i profity są ogromne. Na co zwrócić więc uwagę przy wyborze programu i jak znaleźć najlepszy dla siebie? – 80 procent osób trafia do nas dzięki rekomendacji. Od swoich znajomych, współpracowników lub partnerów biznesowych – komentuje Zuzanna Broszczak.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.